Per Schöldberg (C)

Per Schöldberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 90
Titel Projektsamordnare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.scholdberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-14 – 2021-09-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2021-02-22 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2021-10-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19- och näringsutskottet 19-.
  • Utbildning

    Teknikum, Växjö 78-83. Linnéuniversitetet 86-90.
  • Anställningar

    Region Kronoberg/Regionförbundet södra Småland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Smaland Airport.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Handläggningstider hos Pensionsmyndigheten

Skriftlig fråga 2019/20:1955 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:1955 Handläggningstider hos Pensionsmyndigheten av Per Schöldberg C till Statsrådet Ardalan Shekarabi S Pensionsmyndigheten har under lång tid haft problem med långa handläggningstider för bostadstillägg, enligt myndigheten själv fem månader för nyansökningar och i vissa fall ännu längre. Jag har blivit

Inlämnad: 2020-08-14 Svarsdatum: 2020-08-31 Besvarare: Statsrådet Ardalan Shekarabi (S)

Skriftlig fråga 2019/20:1955 av Per Schöldberg (C) (pdf, 87 kB)

Fordonsskatten på husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:519 Fordonsskatten på husbilar av Per Schöldberg C till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2020 träder den nya fordonsskatten för husbilar baserad på den nya mätmetoden WLTP i kraft. I ett slag får de som köper en ny husbil se en skatt som tidigare kunde ligga på runt 14 000 kronor om året

Inlämnad: 2019-11-29 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C) (pdf, 89 kB)

Sjöfartsverket och avtal med regioner

Skriftlig fråga 2019/20:89 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:89 Sjöfartsverket och avtal med regioner av Per Schöldberg C till Infrastrukturminister Tomas Eneroth S År 2018 meddelade Sjöfartsverket Region Kronoberg att man avser att avsluta samarbetsavtalet rörande sjukvårdstransporter med berörda regioner. Konsekvensen blir att Kronoberg står utan direkt möjlighet

Inlämnad: 2019-10-02 Besvarare: Infrastrukturminister Tomas Eneroth (S)

Skriftlig fråga 2019/20:89 av Per Schöldberg (C) (pdf, 88 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.