Per Schöldberg (C)

Per Schöldberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 90
Titel Projektsamordnare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.scholdberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2021-09-17 – 2022-09-26
    • Suppleant 2019-03-14 – 2021-09-17
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Riksdagens styrgrupp för bilaterala demokratifrämjande samarbete

    • Ledamot 2020-02-11 –
    • Ledamotsrådet

    • Ledamot 2021-02-22 –
    • Riksdagens råd för Riksrevisionen

    • Ledamot 2021-10-29 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19- och näringsutskottet 19-.
  • Utbildning

    Teknikum, Växjö 78-83. Linnéuniversitetet 86-90.
  • Anställningar

    Region Kronoberg/Regionförbundet södra Småland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Smaland Airport.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Kraftledningen genom Småland och Blekinge

Interpellation 2021/22:70 av Anders Åkesson (C)

Interpellation 2021/22:70 Kraftledningen genom Småland och Blekinge av Anders Åkesson C till Statsrådet Anders Ygeman S Ett modernt samhälle med hög tillgänglighet för elström, datatrafik och transporter kräver en modern och väl utbyggd transportinfrastruktur. Ett modernt samhälle och dess invånare med krav på ny infrastruktur

Inlämnad: 2021-10-20 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Interpellation 2021/22:70 av Anders Åkesson (C) (pdf, 140 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kraftledningen genom Småland och Blekinge

Biotopskyddet och jordbruket

Interpellation 2019/20:473 av Per Schöldberg (C)

Interpellation 2019/20:473 Biotopskyddet och jordbruket av Per Schöldberg C till Statsrådet Jennie Nilsson S Jordbruket bidrar till en starkt levande landsbygd med öppna landskap och hållbara livsmedel. I alla tider har jordbrukare vårdat och förädlat åkermark med en djup insikt om kretslopp och naturvärden. I Kronobergs

Inlämnad: 2020-09-03 Besvarare: Miljö- och klimatminister Isabella Lövin (MP)

Interpellation 2019/20:473 av Per Schöldberg (C) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Biotopskyddet och jordbruket

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.