Per Schöldberg (C)

Per Schöldberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 90
Titel Projektsamordnare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.scholdberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19- och näringsutskottet 19-.
  • Utbildning

    Teknikum, Växjö 78-83. Linnéuniversitetet 86-90.
  • Anställningar

    Region Kronoberg/Regionförbundet södra Småland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Smaland Airport.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:NU20 23 juni 2020 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd
Debatt om förslag 2019/20:NU17 27 maj 2020 Riksrevisionens rapport om Konkurrensverkets tillsyn
Debatt om förslag 2019/20:NU4 15 januari 2020 Statliga företag

Fordonsskatten på husbilar

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C)

Fråga 2019/20:519 Fordonsskatten på husbilar av Per Schöldberg C till Finansminister Magdalena Andersson S Den 1 januari 2020 träder den nya fordonsskatten för husbilar baserad på den nya mätmetoden WLTP i kraft. I ett slag får de som köper en ny husbil se en skatt som tidigare kunde ligga på runt 14 000 kronor om året

Inlämnad: 2019-11-29 Svarsdatum: 2019-12-11 Besvarare: Finansminister Magdalena Andersson (S)

Skriftlig fråga 2019/20:519 av Per Schöldberg (C) (pdf, 89 kB)

En skola att lita på

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. C En skola att lita på Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för ökat fokus på elevernas kunskapsutveckling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att


Utskottsberedning: 2019/20:JuU26 2019/20:UbU10 2019/20:UbU11 2019/20:UbU12 2019/20:UbU16 2019/20:UbU8
Riksdagsbeslut (20 yrkanden): 20 avslag

Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (docx, 83 kB) Motion 2019/20:3110 av Annie Lööf m.fl. (C) (pdf, 124 kB)

Digitalisering

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. C Digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att de gröna näringarnas kontakter med myndigheter bör underlättas genom En dörr in och genom ökad digitalisering av tillståndsprocesser och tillkännager


Utskottsberedning: KU 2019/20:FiU25 2019/20:FöU7 2019/20:MJU12 2019/20:NU18 2019/20:SkU21 2019/20:SkU22 2019/20:TU5
Riksdagsbeslut (28 yrkanden): 23 avslag, 5 saknar beslutsinformation

Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (docx, 81 kB) Motion 2019/20:3263 av Niels Paarup-Petersen m.fl. (C) (pdf, 108 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se