Per Schöldberg (C)

Per Schöldberg (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Kronobergs län, plats 90
Titel Projektsamordnare.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post per.scholdberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-03-12 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2019-03-14 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-08-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19-. Suppleant konstitutionsutskottet 19- och näringsutskottet 19-.
  • Utbildning

    Teknikum, Växjö 78-83. Linnéuniversitetet 86-90.
  • Anställningar

    Region Kronoberg/Regionförbundet södra Småland 07-.
  • Kommunala uppdrag

    Styrelseledamot, Smaland Airport.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Debatt om förslag 2019/20:NU5 23 oktober 2019 Riksrevisionens rapport om regionala exportcentrum
Frågestund 10 oktober 2019 Frågestund
Debatt om förslag 2018/19:NU13 4 juni 2019 Handelspolitik

med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd

Motion 2019/20:3642 av Helena Lindahl m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3642 av Helena Lindahl m.fl. C med anledning av prop. 2019/20:183 Förlängd giltighetstid för undersökningstillstånd Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska återkomma med förslag till ändring i minerallagen som innebär en förlängning


Utskottsberedning: 2019/20:NU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3642 av Helena Lindahl m.fl. (C) (docx, 69 kB) Motion 2019/20:3642 av Helena Lindahl m.fl. (C) (pdf, 78 kB)

med anledning av skr. 2019/20:76 Riksrevisionens rapport om Konkurrensverkets tillsyn

Motion 2019/20:3497 av Per Schöldberg m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3497 av Per Schöldberg m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:76 Riksrevisionens rapport om Konkurrensverkets tillsyn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska stärka konkurrenstillsynen utifrån Riksrevisionens rekommendationer


Utskottsberedning: 2019/20:NU17
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3497 av Per Schöldberg m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3497 av Per Schöldberg m.fl. (C) (pdf, 83 kB)

med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering

Motion 2019/20:3439 av Peter Helander m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2019/20:3439 av Peter Helander m.fl. C med anledning av skr. 2019/20:42 Riksrevisionens granskning av statliga insatser för att underlätta nyföretagande genom digitalisering Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att vidta ytterligare åtgärder för att


Utskottsberedning: 2019/20:NU16
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 1 avslag, 3 bifall,

Motion 2019/20:3439 av Peter Helander m.fl. (C) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3439 av Peter Helander m.fl. (C) (pdf, 75 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se