Per Svedberg (S)

Per Svedberg (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Gävleborgs län
Titel Diversearbetare
Född år 1965

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2014-09-29

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2007-01-17 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta justitie- och socialutskottet

    • Suppleant 2008-01-29 – 2008-05-07

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Interpellationsdebatt 2012/13:494 av Svedberg, Per (S) 12 september 2013 Behovet av fungerande näringspolitik
Interpellationsdebatt 2012/13:196 av Svedberg, Per (S) 14 februari 2013 Fortifikationsverkets inställning till bilsporten
Interpellationsdebatt 2012/13:195 av Svedberg, Per (S) 14 februari 2013 Försvarsmaktens rekryteringsmöjligheter vid SM-veckan
Interpellationsdebatt 2012/13:194 av Svedberg, Per (S) 14 februari 2013 Motorsportens relation till statliga myndigheter

Dokument:

med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga – en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:191 Med fokus på unga en politik för goda levnadsvillkor, makt och inflytande Sammanfattning Sammanfattning Drygt 1,55 miljoner personer, ca 16 procent av Sveriges befolkning, är ungdomar mellan 13 och 25 år.


Utskottsberedning: 2013/14:KrU9
Riksdagsbeslut (17 yrkanden): 17 avslag

Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 106 kB) Motion 2013/14:Kr16 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (pdf, 283 kB)

med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:134 Lättare att läsa Sammanfattning Sammanfattning I propositionen föreslår regeringen att statens stöd till Stiftelsen för lättläst nyhetsinformation och litteratur Centrum för lättläst ska avvecklas samt


Utskottsberedning: 2013/14:KrU11
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 3 avslag, 1 bifall,

Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 55 kB) Motion 2013/14:Kr14 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (pdf, 190 kB)

med anledning av prop. 2013/14:172 Allas kunskap – allas bildning

Motion 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. S med anledning av prop. 2013/14:172 Allas kunskap allas bildning S24004 Sammanfattning Vi föreslår i denna motion att staten ska genomföra årliga överläggningar med Sveriges Kommuner och Landsting om bidragen till folkbildningen. Vi föreslår


Utskottsberedning: 2013/14:KrU8
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (doc, 86 kB) Motion 2013/14:Kr9 av Gunilla Carlsson i Hisings Backa m.fl. (S) (pdf, 232 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.