Pernilla Stålhammar (MP)

Pernilla Stålhammar (MP)

Tillgänglig ersättare

Parti Miljöpartiet
Valkrets Stockholms kommun
Titel Utrikespolitisk expert/nationalekonom.
Född år 1971

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2021-11-30

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2016-05-26 – 2016-06-06
    • Statsrådsersättare 2014-10-03 – 2016-05-25
    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2019-01-22 – 2021-11-30
    • Statsrådsersättare 2016-06-07 – 2017-07-14
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2017-07-15 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Ledamot 2016-06-16 – 2017-12-11
    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-06-16
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2021-11-30
    • Ledamot 2019-01-23 – 2021-02-25
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2021-02-25 – 2021-11-30
    • Suppleant 2020-03-18 – 2021-02-25
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2019-03-26 – 2021-11-30
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2021-03-03 – 2021-11-30
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2021-10-12 – 2021-11-30
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-11
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Deputerad 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Deputerad 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2021-10-13 – 2021-11-30
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-11
    • Utrikesnämnden

    • Ledamot 2014-10-07 – 2017-12-11
    • Riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen

    • Ledamot 2019-09-24 – 2021-11-30

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Sammankallande, Stockholms kommuns kongressgrupp, Miljöpartiet de gröna 11. Ledamot, partistyrelsens internationella kommitté, Miljöpartiet de gröna 11-13. Ordförande, partistyrelsens internationella kommitté, Miljöpartiet de gröna 13-15. Styrelseledamot, Miljöpartiet de gröna i Stockholms kommun 12-13. Bistånds- och säkerhetspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 14-. Utrikespolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 16-. Social- och hälso- och sjukvårdspolitisk talesperson, Miljöpartiet de gröna 19-.
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-18 och 19- (statsrådsersättare 141003-160525, ersättare 160525-160606, statsrådsersättare 160607-170714 och 190122-). Ledamot sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15, 16 och 17, utrikesutskottet 16-17 och socialutskottet 19-. Suppleant utrikesutskottet 14-16, försvarsutskottet 14-17, EU-nämnden 14-17 och justitieutskottet 19-. Ledamot Utrikesnämnden 14-17. Ledamot riksdagens delegation till parlamentariska Östersjökonferensen 19-.
  • Föräldrar

    Psykologen Stefan Johansson och museiintendenten, fil.kand. Barbro Johansson.
  • Utbildning

    Naturvetenskaplig linje, Katedralskolan, Linköping 87-90. Civilekonomutbildning, inriktning nationalekonomi, Växjö universitet 91-95. Nationalekonomi, University of Dundee, Skottland, Storbritannien 93-94. Cambridge Proficiency i engelska språket för utländska studenter, University of Dundee, Skottland, Storbritannien 94. Studier i franska språket, Université de Nice Sophia Antipolis, Nice, Frankrike 97. Journalistik, radio samt skrift - praktisk inriktning, Journalisthögskolan Stockholm, JMK 10-11.
  • Anställningar

    Nationalekonom, Policyavdelningen, Sida, Stockholm 94-95. Handläggare med ansvar för Sveriges utvecklingssamarbete med Palestina samt stödet till fredsprocessen i Mellanöstern, Sida, Stockholm 95-98. Sveriges representant i nordisk-indiska och schweiziska styrelsearbetet i Afrikanska utvecklingsbanken, stationerad i Abidjan, Elfenbenskusten 99-01. Biträdande Projektchef, Development Financing 00. Utrikesdepartementet, Stockholm 01-03. Biträdande sekretariatschef och expert fred och säkerhet, Secretariat of the International Task Force on Global Public Goods, Stockholm 03-05. Landteamskoordinator och utvecklingsanalytiker för Etiopien, Sida, Stockholm 07-09.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Exportkontrollrådet 14-. Ledamot, Parlamentariska referensgruppen till Utlandsspioneriutredningen 17. Ledamot, Parlamentariska referensgruppen för framtidens socialtjänst 19-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, Södermalms stadsdelsnämnd, Stockholms kommun 11-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Ett rikare liv för äldre

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. MP Ett rikare liv för äldre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att diskrimineringen mot äldre och ålderismen måste minska i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som


Utskottsberedning: 2021/22:AU6 2021/22:AU7 2021/22:AU8 2021/22:CU10 2021/22:CU12 2021/22:FiU22 2021/22:KrU2 2021/22:KrU4 2021/22:KrU7 2021/22:KU30 2021/22:SfU12 2021/22:SfU17 2021/22:SfU18 2021/22:SoU11 2021/22:SoU13 2021/22:SoU14 2021/22:SoU15 2021/22:SoU16 2021/22:TU5 2021/22:TU6 2021/22:UbU12
Riksdagsbeslut (48 yrkanden): 47 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (docx, 98 kB) Motion 2021/22:4065 av Nicklas Attefjord m.fl. (MP) (pdf, 173 kB)

Fristäder för kulturarbetare och journalister

Motion 2021/22:4119 av Pernilla Stålhammar (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4119 av Pernilla Stålhammar MP Fristäder för kulturarbetare och journalister Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka antalet fristäder för konstnärer, författare och journalister och tillkännager detta för regeringen. Motivering Utöka


Utskottsberedning: 2021/22:KrU7
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4119 av Pernilla Stålhammar (MP) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4119 av Pernilla Stålhammar (MP) (pdf, 74 kB)

Ett fritt och föränderligt kulturliv i pandemins spår

Motion 2021/22:4118 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4118 av Pernilla Stålhammar m.fl. MP Ett fritt och föränderligt kulturliv i pandemins spår Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utöka antalet fristäder för konstnärer, författare och journalister och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2021/22:FöU7 2021/22:JuU26 2021/22:KrU3 2021/22:KrU4 2021/22:KrU6 2021/22:KrU7 2021/22:KrU9 2021/22:KU30 2021/22:KU33 2021/22:UbU15
Riksdagsbeslut (13 yrkanden): 13 avslag

Motion 2021/22:4118 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP) (docx, 80 kB) Motion 2021/22:4118 av Pernilla Stålhammar m.fl. (MP) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.