Peter Hedberg (S)

Peter Hedberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västernorrlands län, plats 348
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peter.hedberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Försvarspolitik
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Försvarspolitik

Dokument:

Utgiftsområde 1 Rikets styrelse

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. S Utgiftsområde 1 Rikets styrelse Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2023 inom utgiftsområde 1 Rikets styrelse enligt förslaget i tabellen i motionen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en ny strategi mot hat

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 13
Utskottsberedning: 2022/23:KU1 2022/23:NU8

Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (docx, 91 kB) Motion 2022/23:2166 av Ida Karkiainen m.fl. (S) (pdf, 121 kB)

En nollvision för mäns våld mot kvinnor

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. S En nollvision för mäns våld mot kvinnor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att införa en nollvision för mäns våld mot kvinnor och tillkännager detta för regeringen. Motivering I en

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:AU7

Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (docx, 83 kB) Motion 2022/23:2034 av Olle Thorell m.fl. (S) (pdf, 93 kB)

Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. S Avgiftsfri kollektivtrafik för unga och studerande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över förutsättningarna att göra kollektivtrafiken avgiftsfri för gymnasieungdomar och studerande under sommarmånaderna

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2022/23:TU5

Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2023 av Sofia Skönnbrink m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.