Peter Hultqvist (S)

Peter Hultqvist (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 22
Titel Styrelseordförande/Redaktör.
Född år 1958
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peter.hultqvist[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-10-18 – 2026-09-21
    • Ledig 2014-10-03 – 2022-10-18
    • Ordinarie 2006-10-02 – 2014-10-02
    • Försvarsutskottet

    • Ordförande 2022-10-19 – 2026-09-21
    • Ledamot 2022-10-19 – 2022-10-19
    • Ordförande 2011-04-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-04-08 – 2011-04-11
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Konstitutionsutskottet

    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-04-07
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2022-10-20 – 2022-12-21
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Vice ordförande 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Vice ordförande 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Vice ordförande 2011-11-24 – 2011-12-14
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Vice ordförande 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Vice ordförande 2022-10-26 –
    • Ledamot 2011-05-18 – 2014-10-03
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2022-10-11 –
    • Ledamot 2010-10-19 – 2014-10-14
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-04
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2022-10-19 –
    • Suppleant 2011-04-14 – 2014-10-03
    • Försvarsdepartementet

    • Försvarsminister 2014-10-03 – 2022-10-18

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot utbildningsutskottet 06-10, konstitutionsutskottet 10-11, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 11, 12, 13 och 14, vice ordförande 11 och 13. Ledamot försvarsutskottet 11 och ordförande 11-14. Suppleant näringsutskottet 06-10. Ledamot krigsdelegationen 10-14 och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 11-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 06-10 och Utrikesnämnden 11-14. Statsråd (försvarsminister), Försvarsdepartementet 141003-.
  • Föräldrar

    Revisorn Ewert Hultqvist och Anna Inez Hultqvist, f. Kallunki.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, teknisk linje, Soltorgsgymnasiet, Borlänge 73-76 och samhällsvetenskaplig linje, Hagaskolan, Borlänge 76-77.
  • Anställningar

    Journalist, Dala-Demokraten 77-82. Politisk redaktör, Norrländska Socialdemokraten 83-85. Chefredaktör, Aktuellt i Politiken 85-89. Kommunalråd 89-06.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot/vice ordförande, länsskolnämnden, Kopparbergs län 82. Styrelseledamot, länsstyrelsen 94-02. Ledamot, referensgruppen Forum för ekologisk omställning, Agenda 21 98-00, Övervakningskommittén Mål 2 norra 00 och Ansvarskommittén 03-07.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borlänge 82 och 89-07. Ledamot, kommunstyrelsen 89-06, ordförande 98-06 och suppleant 06-. Vice ordförande, finansutskottet 89-98 och barn- och skolnämnden 92-94. Ordförande, produktionsutskottet 96-98, finansutskottet 98-06 och näringslivs- och planutskottet 98-. Ledamot, socialnämnden 82. Ordförande, Borlänge kommuns förvaltnings AB 99-06. Styrelseledamot, Borlänge Energi AB 99-06. Ledamot, Regionkommittén/Mittdalaberedningen 89-05. Styrelseledamot, Utvecklingsbolaget Mitt Dalarna 03-04, ordförande 05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, SSU Facklan, Åselby 75. Vice ordförande, Borlänge SSU-krets 76. Styrelseledamot, Dalarnas SSU-distrikt 77, ordförande 79-83. Ordförande, SSU Älvdalskrets 78. Styrelseledamot, Älvdalens arbetarekommun 78. Suppleant, SSU:s förbundsstyrelse 81-84, ledamot 84-87. Ordförande, Skräddarbackens Socialdemokratiska förening 91-92. Styrelseledamot, Borlänge arbetarekommun 92-. Ordförande, Dalarnas socialdemokratiska partidistrikt 01-. Suppleant, Socialdemokraternas partistyrelse 01-05, ledamot 05-09. Revisor, socialdemokratiska riksdagsgruppen 07-10. Styrelseledamot, HSB Dalarna 89-09, ordförande 09-14. Ordförande, Dalälvens Vattenvårdsförening 89-95. Ordförande, ABF Dalarna 91-95. Styrelseledamot, Dala-Demokraten 94-01. Ordförande, Dalarnas kommunförbund 95-02 och Borlänge centrumförening 98-06. Styrelseledamot, Stiftelsen Teknikdalen 99-07. Ordförande, Partnerskap Bergslagsbanan 99-06, AB Dala Airport 99-07 och Folkrörelsernas mediastiftelse 01-14. Ledamot, Borlänge Energi 99-06. Ordförande, koncernbolaget Borlänge kommun 99-06. Ordförande, Region Dalarna 02-06 och Dalabanans intresseförening 03-07, vice ordförande 07. Ordförande, Dalaflyget AB 05-07. Ordförande, Borlänge Judo Club 07-09. Suppleant, verkställande utskottet, Socialdemokraterna 09-. Ledamot, Bergslagens Mark och Trädgård AB 09-14.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Vårt Sverige kan bättre

Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. S Vårt Sverige kan bättre Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som föreslås i motionen. Riksdagen fastställer utgiftstaket för staten inklusive ålderspensionssystemet vid sidan av

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: 2022/23:FiU1

Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (docx, 385 kB) Motion 2022/23:2074 av Magdalena Andersson m.fl. (S) (pdf, 405 kB)

Försvar och samhällets krisberedskap

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. S Försvar och samhällets krisberedskap Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ett starkt totalförsvar och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om utvecklingen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 9
Utskottsberedning: FöU UU

Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (docx, 100 kB) Motion 2022/23:2012 av Peter Hultqvist m.fl. (S) (pdf, 133 kB)

En mer jämlik sjukvård

Motion 2022/23:1979 av Linnéa Wickman m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2022/23:1979 av Linnéa Wickman m.fl. S En mer jämlik sjukvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inom ramen för arbetet med att utveckla en god och nära vård göra en översyn av omotiverade vårdskillnader och i samband med översynen lämna förslag

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: SoU

Motion 2022/23:1979 av Linnéa Wickman m.fl. (S) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:1979 av Linnéa Wickman m.fl. (S) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.