Peter Jeppsson (S)

Peter Jeppsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Blekinge län
Titel Sjöofficer
Född år 1968

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Ledamot 2009-10-08 – 2010-10-04
    • Suppleant 2006-10-10 – 2009-10-01
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2017-06-26 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Suppleant 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-05-19 – 2015-06-16
    • Deputerad 2015-04-14 – 2015-05-19
    • Deputerad 2014-11-20 – 2014-12-17
    • Deputerad 2014-04-15 – 2014-06-12
    • Deputerad 2013-11-26 – 2013-12-17
    • Deputerad 2013-04-23 – 2013-06-18
    • Deputerad 2013-02-21 – 2013-03-06
    • Deputerad 2012-11-27 – 2012-12-19
    • Deputerad 2011-09-20 – 2011-09-21
    • Deputerad 2011-06-16 – 2011-06-17
    • Deputerad 2011-03-31 – 2011-04-01
    • Deputerad 2010-11-23 – 2010-12-15
    • Suppleant 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Suppleant 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Suppleant 2008-11-20 – 2008-12-19
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2016-03-18
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2007-10-04 – 2018-09-24
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Suppleant 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Suppleant 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Utrikesnämnden

    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 06-. Ledamot försvarsutskottet 10- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 10, 11, 12, 13, 14 och 15. Suppleant försvarsutskottet 06-09, arbetsmarknadsutskottet 06-10, sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 08, 09, 10 och 15 och utrikesutskottet 10-14. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 10-14, OSSE-delegationen 07-, EU-nämnden 14-16 och Utrikesnämnden 14-.
  • Föräldrar

    Alf Jeppsson och Birgitta Jeppsson, f. Rehnström.
  • Utbildning

    High School, USA 84-85. Gymnasieskola, naturvetenskaplig linje, Sölvesborg 85-86. Komvux, samhällsvetenskaplig linje 88-89. Marinens officershögskola, Karlskrona 91-93. Marinens krigshögskola (chefskurs för mindre träng- och bojfartyg) 98.
  • Anställningar

    Svetsare, Blackstone Sweden AB 87-88. Tidningsbud och fiskberedare/rökeriarbetare 88-90. Anställd, Tredje sjöstridsflottiljen, Försvarsmakten 93-. Föreståndare, Folkets Hus i Karlshamn 98-99. Vd, Sveriges Pälsdjursuppfödares Riksförbund 02-03 och 03-04.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Strålsäkerhetsmyndighetens insynsråd 09-15. Ledamot, Blekinge länsstyrelses insynsråd 11-. Ledamot, Luftförsvarsutredningen 2040 12-14. Ledamot, Kustbevakningens insynsråd 15-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig 06-. Kommunfullmäktig, vice ordförande, Sölvesborgs kommun 06-14. F.d. suppleant, fritidsnämnden, byggnadsnämnden, omsorgsnämnden och hamnstyrelsen, Sölvesborgs kommun. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 98-06, vice ordförande 02-06.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sölvesborgs arbetarekommun 05-15. Styrelseledamot, Socialdemokraterna Blekinge 05-15. Huvudman, Sölvesborg-Mjällbys Sparbank 02-. Styrelseledamot, Svenska Soldathemsförbundet 14-. Styrelseledamot, Sölvesborg Stuveri och Hamn AB 15-.
  • Bostadsort

    Sölvesborg

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Frågestund 14 september 2017 Frågestund
Debatt om förslag 2016/17:FöU9 2 mars 2017 Åldersgräns för kosmetiska solarier

Dokument:

Svenskt ålfiske

Motion 2017/18:2965 av Peter Jeppsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2965 av Peter Jeppsson S Svenskt ålfiske Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ålfiske och tillkännager detta för regeringen. Motivering För att få fiska ål som yrkesfiskare fordras ett särskilt tillstånd, vilket i dagsläget inte är överlåtbart.


Utskottsberedning: 2017/18:MJU13
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2965 av Peter Jeppsson (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2965 av Peter Jeppsson (S) (pdf, 61 kB)

Sydostlänken som nationell angelägenhet

Motion 2017/18:2176 av Magnus Manhammar och Peter Jeppsson (båda S)

Motion till riksdagen 2017/18:2176 av Magnus Manhammar och Peter Jeppsson båda S Sydostlänken som nationell angelägenhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se Sydostlänken som en nationell angelägenhet och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2018/19:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2176 av Magnus Manhammar och Peter Jeppsson (båda S) (docx, 56 kB) Motion 2017/18:2176 av Magnus Manhammar och Peter Jeppsson (båda S) (pdf, 75 kB)

Organdonation

Motion 2017/18:2225 av Peter Jeppsson (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2225 av Peter Jeppsson S Organdonation Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn bör göras avseende organdonation och tillkännager detta för regeringen. Motivering Över 800 personer i Sverige väntar på att få ett organ donerat till


Utskottsberedning: 2017/18:SoU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2225 av Peter Jeppsson (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:2225 av Peter Jeppsson (S) (pdf, 61 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.