Peter Johnsson (S)

Peter Johnsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns norra
Titel Plåtslagare.
Född år 1962

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2018-09-24

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2015-12-08 – 2018-09-24
    • Ledig 2015-10-29 – 2015-12-07
    • Ordinarie 2002-09-30 – 2015-10-28
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Ledamot 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Deputerad 2010-02-04 – 2010-03-03
    • Deputerad 2009-11-12 – 2009-12-09
    • Deputerad 2008-11-20 – 2008-12-19
    • Deputerad 2007-10-18 – 2008-06-18
    • Deputerad 2007-03-22 – 2007-06-01
    • Deputerad 2006-10-10 – 2006-10-13
    • Suppleant 2006-05-18 – 2006-06-14
    • Deputerad 2005-11-22 – 2005-12-07
    • Suppleant 2004-10-19 – 2004-12-15
    • Suppleant 2004-05-11 – 2004-05-26
    • Suppleant 2004-02-05 – 2004-02-18
    • Suppleant 2003-06-11 – 2003-06-12
    • Suppleant 2002-12-03 – 2002-12-18
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Suppleant 2018-03-13 – 2018-05-24
    • Lagutskottet

    • Suppleant 2002-10-08 – 2006-10-02
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-10-04 – 2014-09-29
    • Ledamot 2011-10-12 – 2012-09-18
    • Ledamot 2010-10-19 – 2011-09-15
    • Suppleant 2008-04-08 – 2010-10-04
    • OSSE-delegationen

    • Suppleant 2006-10-17 – 2010-10-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 02-. Ledamot försvarsutskottet 02-10 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 05, 06, 07, 08, 09 och 10 och kulturutskottet 10-. Suppleant lagutskottet 02-06 och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 02, 03, 04 och 06. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 10-. Suppleant OSSE-delegationen 06-10.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Sune Oskar Jonsson och bageriarbetaren Britt Inga-Lill Jonsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, svets och plåt, slutår 79.
  • Anställningar

    Slipare, Volvo Hydralic 79-80. Plåtslagare, Uddevallavarvet 80-82. Ventilationsplåtslagare 83-87. Plåtslagare, Volvo Aero Corporation, Trollhättan 87-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Trollhättan 98-02. Ordförande, invandrarrådet 98-02 och lokala nämnden 99-02.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Styrelseordförande, Trollhättans arbetarekommun. Styrelseledamot, Socialdemokraterna i Älvsborgs län. Fackligt ombud/skyddsombud, Volvo Aero 89. Ledamot, gruppstyrelsen Volvo Aero Corporation, ordförande 91-96. Ledamot, Sektion Göta Älvdalen avdelning 112, ordförande 00-02. Styrelseledamot, Fyrstads flygplats 98-10. Styrelseordförande, Dalslands folkhögskola 99-06.
  • Bostadsort

    Trollhättan

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Debatt om förslag 2017/18:KrU8 7 juni 2018 En omreglerad spelmarknad
Debatt om förslag 2017/18:KrU2 1 mars 2018 Idrott, friluftsliv och folkbildning

Dokument:

Jämlikhet

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. S Jämlikhet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om vikten av en jämlik politik som skapar lika förutsättningar för alla människor oavsett bakgrund, socioekonomiska förutsättningar eller bostadsort och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 57 kB) Motion 2017/18:2630 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 78 kB)

Hyvling av anställning/arbetstid

Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. S Hyvling av anställning/arbetstid Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att en översyn av lagen om anställningsskydd LAS bör komma till stånd i syfte att förhindra s.k. hyvling av anställningar/arbetstid och tillkännager


Utskottsberedning: 2017/18:AU9
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 55 kB) Motion 2017/18:1364 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 61 kB)

Obligatoriskt informationssamtal

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. S Obligatoriskt informationssamtal Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att överväga obligatoriskt informationssamtal till stöd för föräldrar och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den självskattade


Utskottsberedning: 2017/18:CU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (docx, 58 kB) Motion 2017/18:1056 av Lennart Axelsson m.fl. (S) (pdf, 68 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.