Peter Ollén (M)

Peter Ollén (M)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Moderaterna
Valkrets Malmö kommun, plats 93
Född år 1959
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post peter.ollen[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Kulturutskottet

    • Ledamot
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Kulturutskottet

    • Ledamot 2022-10-27 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-10-27
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik

Dokument:

Den skånska flaggans officiella status

Motion 2022/23:2121 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:2121 av Boriana Åberg m.fl. M Den skånska flaggans officiella status Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om den skånska flaggans officiella status och tillkännager detta för regeringen. Motivering Den vackra rödgula skånska flaggan är den äldsta och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1
Utskottsberedning: KU

Motion 2022/23:2121 av Boriana Åberg m.fl. (M) (docx, 80 kB) Motion 2022/23:2121 av Boriana Åberg m.fl. (M) (pdf, 80 kB)

Uppåkra

Motion 2022/23:2115 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:2115 av Boriana Åberg m.fl. M Uppåkra Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna för staten att ta ett ansvar för bevarande och tillgängliggörande av kulturarvet Uppåkra och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 2
Utskottsberedning: KrU

Motion 2022/23:2115 av Boriana Åberg m.fl. (M) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2115 av Boriana Åberg m.fl. (M) (pdf, 87 kB)

Bättre infrastruktur i Skåne

Motion 2022/23:2114 av Boriana Åberg m.fl. (M)

Motion till riksdagen 2022/23:2114 av Boriana Åberg m.fl. M Bättre infrastruktur i Skåne Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av att prioritera och tidigarelägga infrastruktursatsningar i Skåne och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 11
Utskottsberedning: 2022/23:TU4

Motion 2022/23:2114 av Boriana Åberg m.fl. (M) (docx, 90 kB) Motion 2022/23:2114 av Boriana Åberg m.fl. (M) (pdf, 123 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.