Petter Löberg (S)

Petter Löberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 43
Titel Gymnasielärare.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864775
E-post petter.loberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 100216-100331). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 10 och finansutskottet 10. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18 och kulturutskottet 18-. Ledamot Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19, ordförande 19-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Jan-Erik Löberg och psykiatrisjuksköterskan Britt-Marie Rundberg.
  • Utbildning

    Bäckängsgymnasiet, Borås, slutår 87. Ämneslärarexamen, Göteborgs universitet 96.
  • Anställningar

    Lärare, Bäckängsgymnasiet, Borås 90-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2014 års sexualbrottskommitté 14-18. Ledamot, referensgruppen kring hedersbrott och barnäktenskap 17-18. Ledamot, Kriminalvårdens nationella insynsråd 16-19. Ledamot, Kriminalvårdens Personalansvarsnämnd 18-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 91-14. Ledamot i kommunstyrelsen, Borås. Vice ordförande i gatunämnden, Borås. Vice ordförande, stadsdelsnämnd Öster. Ledamot, Fritidsnämnden, Destination Borås AB och Borås Stadshus AB. Huvudman, Stiftelsen Swedbank Sjuhärad. Ledamot, Borås Energi och Miljö AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Enhet för att stävja fusk hos Försäkringskassan

Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. S Enhet för att stävja fusk hos Försäkringskassan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inrätta en ny enhet för utredning av brott enligt bidragsbrottslagen och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer


Utskottsberedning: SfU

Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2034 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 79 kB)

Inrätta en nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk

Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. S Inrätta en nationell insatsstyrka mot livsmedelsfusk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att se över möjligheterna att bekämpa livsmedelsfusket och tillkännager detta för regeringen. Motivering Livsmedelsfusket


Utskottsberedning: MJU

Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S) (docx, 69 kB) Motion 2020/21:2494 av Joakim Sandell m.fl. (S) (pdf, 80 kB)

Utvecklad hälso- och sjukvård efter coronapandemin

Motion 2020/21:1850 av Paula Holmqvist m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2020/21:1850 av Paula Holmqvist m.fl. S Utvecklad hälso- och sjukvård efter coronapandemin Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om behovet av utveckling och resursförstärkningar i sjukvården efter coronapandemin och tillkännager detta för regeringen.


Utskottsberedning: 2020/21:SoU14

Motion 2020/21:1850 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:1850 av Paula Holmqvist m.fl. (S) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se