Petter Löberg (S)

Petter Löberg (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns södra, plats 43
Titel Gymnasielärare.
Född år 1968
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864775
E-post petter.loberg[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Extra suppleant 2010-02-16 – 2010-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol

    • Ordförande 2019-02-05 –
    • Ledamot 2019-01-31 – 2019-02-05

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14- (ersättare 100216-100331). Ledamot justitieutskottet 14-. Extra suppleant konstitutionsutskottet 10 och finansutskottet 10. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18 och kulturutskottet 18-. Ledamot Delegationen till den gemensamma parlamentariska kontrollgruppen för Europol 19, ordförande 19-.
  • Föräldrar

    Mentalskötaren Jan-Erik Löberg och psykiatrisjuksköterskan Britt-Marie Rundberg.
  • Utbildning

    Bäckängsgymnasiet, Borås, slutår 87. Ämneslärarexamen, Göteborgs universitet 96.
  • Anställningar

    Lärare, Bäckängsgymnasiet, Borås 90-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, 2014 års sexualbrottskommitté 14-18. Ledamot, referensgruppen kring hedersbrott och barnäktenskap 17-18. Ledamot, Kriminalvårdens nationella insynsråd 16-19. Ledamot, Kriminalvårdens Personalansvarsnämnd 18-. Ledamot, Rättshjälpsnämnden 16-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Borås 91-14. Ledamot i kommunstyrelsen, Borås. Vice ordförande i gatunämnden, Borås. Vice ordförande, stadsdelsnämnd Öster. Ledamot, Fritidsnämnden, Destination Borås AB och Borås Stadshus AB. Huvudman, Stiftelsen Swedbank Sjuhärad. Ledamot, Borås Energi och Miljö AB.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Infrastruktur i Västsverige

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. S Infrastruktur i Västsverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i infrastrukturplaneringen se över förutsättningarna för att skapa en bättre infrastruktur i Västsverige och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2016/17:TU4
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (docx, 51 kB) Motion 2016/17:2218 av Maria Andersson Willner m.fl. (S) (pdf, 73 kB)

Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. S Utställning för att uppmärksamma demokratins införande i Sverige Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att i samband med redan fattade beslut om att uppmärksamma demokratins införande även uppmärksamma 100-årsminnet


Utskottsberedning: 2016/17:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (docx, 50 kB) Motion 2016/17:2696 av Petter Löberg m.fl. (S) (pdf, 67 kB)

Souvenirbutik i Sveriges riksdag

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S)

Motion till riksdagen 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. S Souvenirbutik i Sveriges riksdag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en souvenirbutik i riksdagen och tillkännager detta för riksdagsstyrelsen. Motivering Många människor besöker Sveriges riksdag varje år,


Utskottsberedning: 2016/17:KU18
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (docx, 49 kB) Motion 2016/17:2220 av Phia Andersson m.fl. (S) (pdf, 58 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se