Pia Nilsson (S)

Pia Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 23
Titel Fil.kand.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865276
E-post pia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Ledamot 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2004-11-11 – 2006-10-02
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ersättare 2012-10-01 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-10-16 –
    • Personlig suppleant 2012-03-23 – 2016-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04- (statsrådsersättare 041101-061002). Ledamot trafikutskottet 06-11, lagutskottet 05-06, finansutskottet 11-14 och trafikutskottet 14-. Suppleant skatteutskottet 04-06, utbildningsutskottet 06-14 och bostadsutskottet 04-06. Ledamot Valprövningsnämnden 11-15, riksdagsstyrelsen 10-12 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11, riksdagsstyrelsen 12-14 och styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond 12-16.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bo Nilsson och sjuksköterskan Inger Nilsson, f. Thunberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Sala, slutår 81. Fil.kand., informationslinjen, Örebro högskola 89-92. Litteraturvetenskap, Mälardalens högskola 97-98 och 04-05.
  • Anställningar

    Butiksbiträde 81-84. Sjukvårdsbiträde och lärarvikarie 85-89. Lärarvikarie 89-92. Informationsassistent 92-94. Svenska 2-lärare 94-97. Gymnasielärare i svenska 97-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sala 85-. Ledamot, kommunstyrelsen, Sala 94-04 och arbetsutskottet 98-04. Ledamot, Sjuktransportförbundet 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Revisorsersättare, arbetarekommunen i Sala 01-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Västmanland 07-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 07-. Ledamot, Sala Shape Club 98-01, Sala Sparbank 01- och föräldraråd på Ängshagenskolan i Sala 04-08. Kassör i föreningen Helgas 06-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2005/06:105 Trygga konsumenter som handlar hållbart – Konsumentpolitikens mål och inriktning

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om att kravet i lagen 1970:417 om marknadsdomstol m.m. på att Konsumentombudsmannen, tillika Konsumentverkets generaldirektör, skall vara jurist skall tas bort. Motivering Konsumentverket är central förvaltningsmyndighet


Utskottsberedning: 2005/06:LU33
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2005/06:L23 av Marianne Carlström m.fl. (s, v) (doc, 48 kB)

Utbildning för personal som möter barn

Motion 2005/06:Ub488 av Marianne Carlström m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som i motionen anförs om vikten av att all personal som arbetar med barn och ungdomar har tillräckliga kunskaper i kost- och motionsfrågor. Motivering Idag pågår i samhället en intensiv debatt om mat och hälsa. Många barn är överviktiga


Utskottsberedning: 2005/06:UbU11
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:Ub488 av Marianne Carlström m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Avgiftssystemet i kollektivtrafiken

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s)

Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad i motionen anförs om avgiftssystemet i kollektivtrafiken. Motivering Östra Mellansverige är en sammanhållen region med stark tillväxt. En tredjedel av Sveriges befolkning bor här, ca 3 miljoner. Här finns 25 högskolor med cirka 100 000


Utskottsberedning: 2005/06:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2005/06:T532 av Margareta Israelsson m.fl. (s) (doc, 39 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Åtaganden och ekonomiska intressen
Så arbetar ledamöterna

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se