Pia Nilsson (S)

Pia Nilsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Västmanlands län, plats 23
Titel Fil.kand.
Född år 1962
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865276
E-post pia.nilsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Statsrådsersättare 2004-11-01 – 2006-10-02
    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2006-10-02 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2010-10-12 – 2011-05-03
    • Ledamot 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Utbildningsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-10-19 – 2014-09-29
    • Suppleant 2006-10-10 – 2010-10-04
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2011-05-04 – 2014-09-29
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2004-11-11 – 2006-10-02
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Lagutskottet

    • Ledamot 2005-01-01 – 2006-10-02
    • Bostadsutskottet

    • Suppleant 2004-12-02 – 2006-10-02
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2018-10-09 –
    • Valprövningsnämnden

    • Ledamot 2011-04-06 – 2015-02-18
    • Suppleant 2007-01-18 – 2011-04-05
    • Riksdagsstyrelsen

    • Ersättare 2018-10-02 –
    • Ersättare 2012-10-01 – 2014-10-07
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-02-23
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 – 2018-10-09
    • Styrelsen för Stiftelsen Riksbankens Jubileumsfond

    • Personlig suppleant 2018-10-16 –
    • Personlig suppleant 2012-03-23 – 2016-10-31

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 04- (statsrådsersättare 041101-061002). Ledamot trafikutskottet 06-11, lagutskottet 05-06, finansutskottet 11-14, trafikutskottet 14-18 och utbildningsutskottet 18-. Suppleant skatteutskottet 04-06, utbildningsutskottet 06-14, bostadsutskottet 04-06 och EU-nämnden 18-. Ledamot Valprövningsnämnden 11-15, riksdagsstyrelsen 10-12 och krigsdelegationen 14-18. Suppleant Valprövningsnämnden 07-11, riksdagsstyrelsen 12-14 och 18- samt styrelsen för Riksbankens Jubileumsfond 12-16 och 18-.
  • Föräldrar

    Metallarbetaren Bo Nilsson och sjuksköterskan Inger Nilsson, f. Thunberg.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, samhällsvetenskaplig linje, Sala, slutår 81. Fil.kand., informationslinjen, Örebro högskola 89-92. Litteraturvetenskap, Mälardalens högskola 97-98 och 04-05.
  • Anställningar

    Butiksbiträde 81-84. Sjukvårdsbiträde och lärarvikarie 85-89. Lärarvikarie 89-92. Informationsassistent 92-94. Svenska 2-lärare 94-97. Gymnasielärare i svenska 97-04.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Sala 85-. Ledamot, kommunstyrelsen, Sala 94-04 och arbetsutskottet 98-04. Ledamot, Sjuktransportförbundet 02-05.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Revisorsersättare, arbetarekommunen i Sala 01-. Vice ordförande, Socialdemokraterna i Västmanland 07-17 och ordförande 17-. Ledamot, Socialdemokraternas partistyrelse 07-. Ledamot, Sala Shape Club 98-01, Sala Sparbank 01- och föräldraråd på Ängshagenskolan i Sala 04-08. Kassör i föreningen Helgas 06-15.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2009/10:10 Ändrad verksamhetsform för Banverkets enhet Banverket Produktion

Motion 2009/10:T1 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T1 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp med anledning av prop. 2009/10:10 Ändrad verksamhetsform för Banverkets enhet Banverket Produktion s20001 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens proposition Ändrad verksamhetsform för Banverkets enhet Banverket Produktion. Motivering


Utskottsberedning: 2009/10:TU5
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T1 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 50 kB)

Hbt i världen

Motion 2009/10:U343 av Börje Vestlund m.fl. (s)

Motion till riksdagen 2009/10:U343 av Börje Vestlund m.fl. s Hbt i världen s16147 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om ett ökat nordiskt samarbete i hbt-frågor. Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om


Utskottsberedning: 2009/10:SfU12 2009/10:SfU14 2009/10:UU10 2009/10:UU13 2009/10:UU15 2009/10:UU19 2009/10:UU2
Riksdagsbeslut (9 yrkanden): 9 avslag

Motion 2009/10:U343 av Börje Vestlund m.fl. (s) (doc, 61 kB)

Utvidgat beställaransvar gällande yrkestrafik

Motion 2009/10:T522 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp)

Motion till riksdagen 2009/10:T522 av Lena Hallengren m.fl. s, v, mp Utvidgat beställaransvar gällande yrkestrafik s32118 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över möjligheterna att tillsätta en utredning med direktiv att utveckla beställaransvaret


Utskottsberedning: 2009/10:TU23
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2009/10:T522 av Lena Hallengren m.fl. (s, v, mp) (doc, 43 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se