Pia Steensland (KD)

Pia Steensland (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 324
Titel Ph.D., Docent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865503
E-post pia.steensland[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2018-10-24 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Leif Johansson och butiksbiträdet Gerd Johansson, F. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 91. Receptarieexamen, Uppsala universitet 94. Farmaciekandidat, Uppsala universitet 95. Farm.dr., Uppsala universitet 02. Docent i neurofarmakologi, Karolinska Institutet 11.
  • Anställningar

    Charkbiträde, Rörstorpshallen, Värnamo, 87-92. Apotekstekniker, Apoteket Kronan, Värnamo 93. Receptarie, Apoteket Kronan, Värnamo 94. Receptarie, Sjukhusapoteket i Värnamo, 95. Doktorand, Uppsala universitet 96-02. Postdok, Rutgers University, Center of Alcohol Studies, New Jersey, USA 02. Forskningsassistent, Uppsala universitet 03. Postdok, Ernest Gallo Clinic and Research Center, Californien, USA 06-08. Postdok, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 09. Forskarassistent, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 10-13. Senior forskare, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 14-. Handläggare hälso- och sjukvårdsfrågor, Kristdemokraternas parti- och riksdagskansli 17-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Strängnäs 15-, ersättare 14. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Kristdemokraterna Strängnäs 15-16, ledamot och sekreterare 17 och ordförande 18. Styrelsesuppleant, Alkoholpolitiskt forum 19-. Styrelseledamot, Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 19-.
  • Litteratur

    Anabolic Androgenic Steroids and the Brain (01 avhandling). Drygt 30 originalartiklar i faktagranskade vetenskapliga tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård – en primärvårdsreform

Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:164 Inriktningen för en nära och tillgänglig vård en primärvårdsreform Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att även hälsofrämjande insatser ska ingå i primärvårdens


Utskottsberedning: 2020/21:SoU2

Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 75 kB) Motion 2019/20:3640 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 99 kB)

Den striktare bedömningen av grundläggande behov

Interpellation 2019/20:401 av Pia Steensland (KD)

Interpellation 2019/20:401 Den striktare bedömningen av grundläggande behov av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Nyligen uppdaterades Försäkringskassans vägledning kring assistansersättningen angående bedömning av vad som ska omfattas av det grundläggande behovet personlig hygien. Detta med anledning

Inlämnad: 2020-05-14 Svarsdatum: 2020-06-02 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Interpellation 2019/20:401 av Pia Steensland (KD) (pdf, 93 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Den striktare bedömningen av grundläggande behov

med anledning av skr. 2019/20:121 Riksrevisionens rapport om Inspektionen för vård och omsorg

Motion 2019/20:3582 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3582 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. KD med anledning av skr. 2019/20:121 Riksrevisionens rapport om Inspektionen för vård och omsorg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en konsekvent och långsiktig ekonomisk styrning av Inspektionen för


Utskottsberedning: 2019/20:SoU18
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3582 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3582 av Acko Ankarberg Johansson m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se