Pia Steensland (KD)

Pia Steensland (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Södermanlands län, plats 324
Titel Ph.D., Docent.
Född år 1972
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865503
E-post pia.steensland[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2018-09-24 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2021-03-03 – 2022-09-26
    • Suppleant 2018-10-24 – 2021-03-03
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-24
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot socialutskottet 18-. Suppleant socialförsäkringsutskottet 18-, utbildningsutskottet 18- och socialutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren Leif Johansson och butiksbiträdet Gerd Johansson, F. Larsson.
  • Utbildning

    Gymnasieskola, Värnamo, slutår 91. Receptarieexamen, Uppsala universitet 94. Farmaciekandidat, Uppsala universitet 95. Farm.dr., Uppsala universitet 02. Docent i neurofarmakologi, Karolinska Institutet 11.
  • Anställningar

    Charkbiträde, Rörstorpshallen, Värnamo, 87-92. Apotekstekniker, Apoteket Kronan, Värnamo 93. Receptarie, Apoteket Kronan, Värnamo 94. Receptarie, Sjukhusapoteket i Värnamo, 95. Doktorand, Uppsala universitet 96-02. Postdok, Rutgers University, Center of Alcohol Studies, New Jersey, USA 02. Forskningsassistent, Uppsala universitet 03. Postdok, Ernest Gallo Clinic and Research Center, Californien, USA 06-08. Postdok, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 09. Forskarassistent, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 10-13. Senior forskare, Institutionen för klinisk neurovetenskap, Centrum för psykiatriforskning, Karolinska Institutet 14-. Handläggare hälso- och sjukvårdsfrågor, Kristdemokraternas parti- och riksdagskansli 17-18.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Strängnäs 15-, ersättare 14. Ledamot, barn- och utbildningsnämnden 14-18.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Vice ordförande, Kristdemokraterna Strängnäs 15-16, ledamot och sekreterare 17 och ordförande 18. Styrelsesuppleant, Alkoholpolitiskt forum 19-. Styrelseledamot, Sällskapet riksdagsledamöter och forskare (Rifo) 19-.
  • Litteratur

    Anabolic Androgenic Steroids and the Brain (01 avhandling). Drygt 30 originalartiklar i faktagranskade vetenskapliga tidskrifter.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Behovet av ett centrum för hälsokriser

Skriftlig fråga 2021/22:1288 av Pia Steensland (KD)

Fråga 2021/22:1288 Behovet av ett centrum för hälsokriser av Pia Steensland KD till Utbildningsminister Anna Ekström S Sverige och världen har under de senaste åren prövats av covid-19-pandemin, och nu pågår ett krig i Europa efter Putins fasansfulla invasion av Ukraina. Dessa prövningar medför akuta hälsorisker i Sverige

Inlämnad: 2022-03-17 Svarsdatum: 2022-03-23 Besvarare: Utbildningsminister Anna Ekström (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1288 av Pia Steensland (KD) (pdf, 89 kB)

Apotekens returrätt avseende kylvaror

Skriftlig fråga 2021/22:1052 av Pia Steensland (KD)

Fråga 2021/22:1052 Apotekens returrätt avseende kylvaror av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Apotekens möjligheter att returnera läkemedel som inte sålts har betydelse för apotekens beslut att köpa in och lagerhålla varor samt att beställa varor som inte finns i lager när de efterfrågas av kunderna.

Inlämnad: 2022-02-09 Svarsdatum: 2022-02-16 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1052 av Pia Steensland (KD) (pdf, 88 kB)

Skrivelse angående förnyad ANDTS-strategi 2021-2025

Skriftlig fråga 2021/22:766 av Pia Steensland (KD)

Fråga 2021/22:766 Skrivelse angående förnyad ANDTS-strategi 20212025 av Pia Steensland KD till Socialminister Lena Hallengren S Den 15 juni 2021 beslöt riksdagen, efter förslag från Kristdemokraterna, att avslå regeringens proposition En förnyad strategi för politiken avseende alkohol, narkotika, dopning, tobak och nikotin

Inlämnad: 2022-01-14 Svarsdatum: 2022-01-26 Besvarare: Socialminister Lena Hallengren (S)

Skriftlig fråga 2021/22:766 av Pia Steensland (KD) (pdf, 109 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.