Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 313
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) 29 juni 2022 Hatbrott mot svenskar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"
Interpellationsdebatt 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD) 28 juni 2022 Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"

Dokument:

Dubbla straff för gängkriminella

Skriftlig fråga 2022/23:64 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2022/23:64 Dubbla straff för gängkriminella av Pontus Andersson SD till Justitieminister Gunnar Strömmer M En av många bra och viktiga reformer i Tidöavtalet gäller frågan om dubbla straff för gängkriminella. Moderaterna tryckte i valrörelsen hårt på frågan om danska straff för svenska gäng, vilket syftar till just

Inlämnad: 2022-11-17 Svarsdatum: 2022-11-30 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:64 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 86 kB)

Överlåtelse av kontantkort

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1669 Överlåtelse av kontantkort av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S I augusti 2022 förväntas en ny lag träda i kraft om registrering av kontantkort. Lagen samlar ett brett stöd över partigränserna. En aspekt som regeringen har missat i ärendet är vad som händer om

Inlämnad: 2022-06-02 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1669 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 83 kB)

Utvisningar av illegala invandrare

Skriftlig fråga 2021/22:1338 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2021/22:1338 Utvisningar av illegala invandrare av Pontus Andersson SD till Statsrådet Anders Ygeman S Rysslands invasion av Ukraina har berört oss alla på djupet. Putins krig är en skymf mot människovärdet, och Ukrainas grannländer har alla tagit ett stort ansvar för att ta emot de ukrainska kvinnor, barn och äldre

Inlämnad: 2022-03-23 Svarsdatum: 2022-03-30 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1338 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.