Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 313
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

Dokument:

En ny utredning om svenskarnas alkoholinförsel

Skriftlig fråga 2022/23:239 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2022/23:239 En ny utredning om svenskarnas alkoholinförsel av Pontus Andersson SD till Finansminister Elisabeth Svantesson M År 2004 presenterades en utredning om svenskarnas alkoholinförsel. Utredningen kom fram till att endast 35 procent av all sprit som då dracks var köpt på Systembolaget och att alkoholskatten

Inlämnad: 2023-01-18 Svarsdatum: 2023-01-25 Besvarare: Finansminister Elisabeth Svantesson (M)

Skriftlig fråga 2022/23:239 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 88 kB)

Lagen om tillträdesförbud

Skriftlig fråga 2022/23:100 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2022/23:100 Lagen om tillträdesförbud av Pontus Andersson SD till Justitieminister Gunnar Strömmer M Den 1 mars 2021 trädde lagen om tillträdesförbud i kraft. Redan vid beredningen av lagförslaget var den kritiserad av den dåvarande oppositionen med anledning av att den dels anses vara för tandlös, dels att det

Inlämnad: 2022-12-01 Svarsdatum: 2022-12-14 Besvarare: Justitieminister Gunnar Strömmer (M)

Skriftlig fråga 2022/23:100 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB)

Längre lördagsöppet på Systembolaget

Skriftlig fråga 2022/23:66 av Pontus Andersson (SD)

Fråga 2022/23:66 Längre lördagsöppet på Systembolaget av Pontus Andersson SD till Socialminister Jakob Forssmed KD I september 2021 väckte bolagsledningen för Systembolaget frågan om förlängda öppettider på lördagar eftersom det utifrån omvärldsförändringar i termer av exempelvis öppettider generellt och bolagets legitimitet

Inlämnad: 2022-11-17 Svarsdatum: 2022-11-30 Besvarare: Socialminister Jakob Forssmed (KD)

Skriftlig fråga 2022/23:66 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.