Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 313
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) 29 juni 2022 Hatbrott mot svenskar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"
Interpellationsdebatt 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD) 28 juni 2022 Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"

Dokument:

Hatbrott mot svenskar

Interpellation 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:502 Hatbrott mot svenskar av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Rasism eller fientlighet är inte på något sätt en fråga som är begränsat till ett lands ursprungsbefolkning mot ett lands minoriteter. Det är tvärtom i Sverige, där svenskarna i internationella

Inlämnad: 2022-05-17 Svarsdatum: 2022-06-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 85 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar

Regeringens relation till islamistiska organisationer

Interpellation 2021/22:453 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:453 Regeringens relation till islamistiska organisationer av Pontus Andersson SD till Kulturminister Jeanette Gustafsdotter S Det är sedan länge känt att Socialdemokraterna har en stark relation till islamistiska rörelser. Denna fråga uppenbarade sig som tydligast när partiet valde in Omar Mustafa

Inlämnad: 2022-04-07 Svarsdatum: 2022-04-29 Besvarare: Kulturminister Jeanette Gustafsdotter (S)

Interpellation 2021/22:453 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 107 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Regeringens relation till islamistiska organisationer

Danmarks åtgärder mot gängkriminaliteten

Interpellation 2021/22:437 av Pontus Andersson (SD)

Interpellation 2021/22:437 Danmarks åtgärder mot gängkriminaliteten av Pontus Andersson SD till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Den 4 april i år dömdes sju medlemmar i ett kriminellt nätverk i Köpenhamn till livstids fängelse för mordförsök. De sju gängmedlemmarna letade i maj 2020 efter tre personer

Inlämnad: 2022-04-05 Svarsdatum: 2022-04-29 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2021/22:437 av Pontus Andersson (SD) (pdf, 88 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Danmarks åtgärder mot gängkriminaliteten

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.