Planerat tekniskt arbete på webbplatsen

Under tisdag förmiddag pågår ett planerat tekniskt arbete på webbplatsen som kan innebära vissa störningar. Under arbetet genomförs testsändningar via webb-tv som visas på webbplatsen. Vid frågor kontakta riksdagsinformation

Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 313
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Närings- och regionalpolitik
Allmänpolitisk debatt 19 oktober 2022 Närings- och regionalpolitik
Stillbild från Interpellationsdebatt: Hatbrott mot svenskar
Interpellationsdebatt 2021/22:502 av Pontus Andersson (SD) 29 juni 2022 Hatbrott mot svenskar
Stillbild från Interpellationsdebatt: Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"
Interpellationsdebatt 2021/22:544 av Pontus Andersson (SD) 28 juni 2022 Myndighetskampanjen "Skratt som kan skada"
Stillbild från Interpellationsdebatt: Välfärdskontroller på flygplatser
Interpellationsdebatt 2021/22:535 av Pontus Andersson (SD) 27 juni 2022 Välfärdskontroller på flygplatser

Dokument:

Kriminalvårdsfrågor

Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. SD Kriminalvårdsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ägandeformer för Kriminalvårdens lokaler och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppskov

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 9
Utskottsberedning: JuU

Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Polisfrågor

Motion 2022/23:954 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:954 av Richard Jomshof m.fl. SD Polisfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om fördelningen av polisanställdas verksamhet och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om ledaransvar och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 13
Utskottsberedning: JuU

Motion 2022/23:954 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:954 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 94 kB)

Straffrättsliga frågor

Motion 2022/23:952 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:952 av Richard Jomshof m.fl. SD Straffrättsliga frågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om riktiga livstidsstraff och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om en civilkuragelag och tillkännager

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 7
Utskottsberedning: 2022/23:JuU11

Motion 2022/23:952 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 77 kB) Motion 2022/23:952 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 86 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.