Pontus Andersson (SD)

Pontus Andersson (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västerbottens län, plats 313
Född år 1992
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post pontus.andersson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Justitieutskottet

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2021-12-17 – 2026-09-21
    • Justitieutskottet

    • Ledamot 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2022-01-14 – 2022-09-26

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Barsebäcks kärnkraftverk 2.0

Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. SD Barsebäcks kärnkraftverk 2.0 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ett nytt kärnkraftverk i Barsebäck av modernaste slag, med tillräcklig effekt för att täcka elbehovet i Skåne de närmsta 50 åren, och

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 1

Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:2065 av Jörgen Grubb m.fl. (SD) (pdf, 85 kB)

Ett paket för Skåne – en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden

Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. SD Ett paket för Skåne en utbyggd skånsk infrastruktur för framtiden Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att bygga ut E6 till sexfilig motorväg HelsingborgMalmö och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 7

Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 82 kB) Motion 2022/23:1387 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Kriminalvårdsfrågor

Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. SD Kriminalvårdsfrågor Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda ägandeformer för Kriminalvårdens lokaler och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om uppskov

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 9

Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 78 kB) Motion 2022/23:955 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 87 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.