Rashid Farivar (SD)

Rashid Farivar (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Västra Götalands läns västra, plats 339
Född år 1982
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rashid.farivar[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-09-26 – 2026-09-21
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2026-09-21

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: De folkliga protesterna i Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:8 av Håkan Svenneling (V) 8 november 2022 De folkliga protesterna i Iran
Stillbild från Interpellationsdebatt: Situationen i Iran
Interpellationsdebatt 2022/23:16 av Alireza Akhondi (C) 8 november 2022 Situationen i Iran
Stillbild från Allmänpolitisk debatt: Demokrati och mänskliga rättigheter
Allmänpolitisk debatt 20 oktober 2022 Demokrati och mänskliga rättigheter

Dokument:

Attraktivare och säkrare cykel- och elsparkcykeltrafik

Motion 2022/23:1018 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1018 av Patrik Jönsson m.fl. SD Attraktivare och säkrare cykel- och elsparkcykeltrafik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att det på anpassade vägar bör skapas säkra ytor för cyklister och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 10
Utskottsberedning: TU

Motion 2022/23:1018 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 84 kB) Motion 2022/23:1018 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 93 kB)

En konkurrenskraftig svensk flygindustri

Motion 2022/23:1017 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1017 av Jimmy Ståhl m.fl. SD En konkurrenskraftig svensk flygindustri Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att underkasta flygskatten en kritisk granskning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 21
Utskottsberedning: SkU TU

Motion 2022/23:1017 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (docx, 86 kB) Motion 2022/23:1017 av Jimmy Ståhl m.fl. (SD) (pdf, 101 kB)

En konkurrenskraftig svensk järnväg

Motion 2022/23:1016 av Patrik Jönsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1016 av Patrik Jönsson m.fl. SD En konkurrenskraftig svensk järnväg Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa en stärkt marknadspott för snabba åtgärder i syfte att stärka kapaciteten och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

Inlämnad: 2022-11-22 Förslag: 61
Utskottsberedning: UbU 2022/23:JuU10 2022/23:NU4 2022/23:TU4 2022/23:TU5

Motion 2022/23:1016 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (docx, 110 kB) Motion 2022/23:1016 av Patrik Jönsson m.fl. (SD) (pdf, 158 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.