Rasmus Giertz (SD)

Rasmus Giertz (SD)

Tjänstgörande ersättare

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Dalarnas län, plats 74
Född år 1994
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rasmus.giertz[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Sara Gille
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2022-09-26 – 2022-12-31
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2022-10-04 – 2022-12-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2022-10-12 – 2022-12-31

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Debatt om förslag: Kommissionens arbetsprogram 2023
Debatt om förslag 2022/23:UU4 7 december 2022 Kommissionens arbetsprogram 2023
Stillbild från Frågestund: Frågestund
Frågestund 1 december 2022 Frågestund

Dokument:

Vissa internationella militära insatser

Motion 2022/23:1783 av Aron Emilsson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1783 av Aron Emilsson m.fl. SD Vissa internationella militära insatser Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att regeringen ska säkerställa att det svenska militära bidraget genom utbildningsinsatsen i Irak riktas till KRG-regionen Kurdistan

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 5
Utskottsberedning: UU

Motion 2022/23:1783 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (docx, 81 kB) Motion 2022/23:1783 av Aron Emilsson m.fl. (SD) (pdf, 99 kB)

Mellanöstern

Motion 2022/23:1769 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1769 av Markus Wiechel m.fl. SD Mellanöstern Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att verka för gemensamma sanktioner från EU respektive USA gentemot Iran samt iranska makthavare och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 16
Utskottsberedning: UU 2022/23:JuU16

Motion 2022/23:1769 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 88 kB) Motion 2022/23:1769 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 122 kB)

Republiken Kina (Taiwan)

Motion 2022/23:1768 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2022/23:1768 av Markus Wiechel m.fl. SD Republiken Kina Taiwan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om benämningen av Taiwans diplomatiska representation i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen

Inlämnad: 2022-11-23 Förslag: 6
Utskottsberedning: UU

Motion 2022/23:1768 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 85 kB) Motion 2022/23:1768 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 97 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.