Rebecka Le Moine (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rebecka.le.moine[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-05-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-05-20 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2021-03-10 – 2021-10-13
    • Suppleant 2019-10-02 – 2021-03-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård

Motion 2021/22:4749 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4749 av Rebecka Le Moine MP med anledning av prop. 2021/22:244 Stärkt rätt till personlig assistans vid behov av egenvård Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att följa frågan om egenvård och vid behov återkomma vad gäller frågan om förhållandet

Inlämnad: 2022-05-20 Förslag: 4
Utskottsberedning: 2021/22:SoU35
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): 4 avslag

Motion 2021/22:4749 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4749 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 77 kB)

Nato och arbetet mot kärnvapen (väckt enligt 9 kap. 15 § riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt)

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. MP Nato och arbetet mot kärnvapen väckt enligt 9 kap. 15 riksdagsordningen med anledning av händelse av större vikt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Sverige bör anta en nationell lagstiftning som förbjuder införsel


Utskottsberedning: 2021/22:UU20
Riksdagsbeslut (7 yrkanden): 7 avslag

Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4740 av Per Bolund m.fl. (MP) (pdf, 92 kB)

Stärk demokratin med andrahandsröstning

Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine MP Stärk demokratin med andrahandsröstning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda införande av andrahandsröstning i allmänna val och tillkännager detta för regeringen. Motivering Ett relativt enkelt sätt


Utskottsberedning: 2021/22:KU26
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 71 kB) Motion 2020/21:3716 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.