Rebecka Le Moine (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rebecka.le.moine[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-05-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-05-20 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2021-03-10 – 2021-10-13
    • Suppleant 2019-10-02 – 2021-03-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer för elever

Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine båda MP Hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer för elever Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att värna barns och elevers rätt till hälsofrämjande och pedagogiska utemiljöer och tillkännager


Utskottsberedning: 2018/19:UbU8
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP) (docx, 68 kB) Motion 2018/19:2737 av Jonas Eriksson och Rebecka Le Moine (båda MP) (pdf, 77 kB)

Klimatet kan inte vänta

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. MP Klimatet kan inte vänta Innehållsförteckning Förslag till riksdagsbeslut Inledning 1 Nollutsläpp från transporter 1.1 Utfasning av fossila bränslen 1.2 Tågtrafik 1.3 Godstransporter 2 100 procent förnybart 2.1 Solenergi 2.2 Ett mer flexibelt elsystem


Utskottsberedning: 2018/19:CU11 2018/19:FiU22 2018/19:FiU6 2018/19:MJU1 2018/19:MJU12 2018/19:MJU17 2018/19:MJU4 2018/19:MJU5 2018/19:NU12 2018/19:NU14 2018/19:NU8 2018/19:SkU10 2018/19:SkU12 2018/19:TU13 2018/19:TU15 2018/19:TU16 2018/19:TU17 2018/19:TU5 2018/19:UU14
Riksdagsbeslut (31 yrkanden): 31 avslag

Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (docx, 90 kB) Motion 2018/19:2732 av Maria Ferm m.fl. (MP) (pdf, 121 kB)

Basinkomst

Motion 2018/19:2751 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2018/19:2751 av Rebecka Le Moine MP Basinkomst Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att på djupet undersöka vilka konsekvenser ett system med basinkomst skulle få i Sverige och tillkännager detta för regeringen. Motivering Allt färre kan producera


Utskottsberedning: 2018/19:SfU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2018/19:2751 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 74 kB) Motion 2018/19:2751 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.