Rebecka Le Moine (MP)

Rebecka Le Moine (MP)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Miljöpartiet
Valkrets Östergötlands län, plats 181
Född år 1990
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rebecka.le.moine[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialutskottet

    • Ledamot
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2022-05-16 – 2022-09-26
    • Ledig 2021-09-19 – 2022-05-15
    • Ordinarie 2018-09-24 – 2021-09-18
    • Skatteutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-05-20
    • Socialutskottet

    • Ledamot 2022-05-20 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2019-02-07 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2021-03-10 – 2021-10-13
    • Suppleant 2019-10-02 – 2021-03-10

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 18-. Ledamot skatteutskottet 18-. Suppleant miljö- och jordbruksutskottet 18- och arbetsmarknadsutskottet 19-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 19-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Gynna demokratiska företag

Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine MP Gynna demokratiska företag Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att alla ekonomi- och företagsutbildningar bör inkludera kooperativa företagsformer och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom


Utskottsberedning: 2019/20:CU11 2019/20:UbU13
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3307 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 74 kB)

Incitament för ett miljövänligt skogsbruk

Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine MP Incitament för ett miljövänligt skogsbruk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda en skogsvårdsfond som finansieras av skogssektorn för att kompensera de markägare som vill skydda värdefull natur samt ställa


Utskottsberedning: 2019/20:MJU7 2019/20:SkU21
Riksdagsbeslut (3 yrkanden): 3 avslag

Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 73 kB) Motion 2019/20:3308 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 87 kB)

Rovdjurspolitik

Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP)

Motion till riksdagen 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine MP Rovdjurspolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att låta medel från Viltvårdsfonden upphandlas enligt principen för offentlig upphandling och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det


Utskottsberedning: 2019/20:MJU1 2019/20:MJU15 2019/20:MJU2 2019/20:MJU6
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): 6 avslag

Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP) (docx, 72 kB) Motion 2019/20:2859 av Rebecka Le Moine (MP) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.