Richard Herrey (M)

Richard Herrey (M)

Tjänstgörande ersättare

Parti Moderaterna
Valkrets Stockholms län, plats 211
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post richard.herrey[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare för Erik Ottoson
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2019-07-02 – 2019-09-09
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2020-12-08 – 2021-01-31
    • Konstitutionsutskottet

    • Extra suppleant 2020-12-08 – 2021-01-31
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-07-02 – 2019-09-09

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 19 (ersättare 090702-190909). Suppleant EU-nämnden 19.

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se