Richard Jomshof (SD)

Richard Jomshof (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 37
Titel SO-lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post richard.jomshof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Partisekreterare 2015-02-26 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-01
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-09-28 – 2018-10-09
    • Suppleant 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Litteratur

    20 röster om 20 år - Sverigedemokraterna 1988-2008 (08).
  • Bostadsort

    Karlskrona
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-12 och justitieutskottet 12-14. Suppleant försvarsutskottet 10-14, kulturutskottet 12-13, miljö- och jordbruksutskottet 12-13 och 18-, utbildningsutskottet 12- och justitieutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-18 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-17.
  • Utbildning

    SO-lärarexamen, Malmö lärarhögskola/Lunds universitet 97. Fördjupning i geografi och historia, Lunds universitet 97-99.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Obs Stormarknad i Helsingborg 88-91. Värnplikt, F 17 Kallinge 91. Klasslärare, år 4, Lerbäckskolan i Lund 99/00. SO-lärare, år 7 och 8, Magnus Stenbocksskolan, Helsingborg 01. Lärare, geografi, filosofi och psykologi, gymnasieskolan Pro Civitas, Växjö 02-05. Politisk sekreterare, Karlskrona kommun 06-10. Politisk sekreterare, landstinget Blekinge 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Friskolekommittén 11-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlskrona 02-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Karlskrona 06-10. Ledamot, barn- och ungdomsnämnden 06-10 och utbildningsnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Blekinge län 06-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 06-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Registerkontroll av person som ska arbeta med barn

Motion 2021/22:390 av Richard Jomshof m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:390 av Richard Jomshof m.fl. SD Registerkontroll av person som ska arbeta med barn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om gallring av uppgifter i belastningsregistret och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig bakom det som

2021-09-24

Motion 2021/22:390 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:390 av Richard Jomshof m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Förbud mot försäljning av foie gras

Motion 2021/22:265 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:265 av Markus Wiechel m.fl. SD Förbud mot försäljning av foie gras Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att arbeta internationellt för att förbjuda mat som framställts genom tvångsmatning av djur och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2021-09-23

Motion 2021/22:265 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 69 kB) Motion 2021/22:265 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 80 kB)

Förbud mot koldioxidbedövning vid slakt

Motion 2021/22:264 av Markus Wiechel m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:264 av Markus Wiechel m.fl. SD Förbud mot koldioxidbedövning vid slakt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att införa ett slutdatum för när det inte längre är tillåtet med koldioxidbedövning och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen

2021-09-23

Motion 2021/22:264 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (docx, 70 kB) Motion 2021/22:264 av Markus Wiechel m.fl. (SD) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se