Richard Jomshof (SD)

Richard Jomshof (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Blekinge län, plats 37
Titel SO-lärare.
Född år 1969
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post richard.jomshof[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Sverigedemokraterna

    • Partisekreterare
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Sverigedemokraterna

    • Partisekreterare 2015-02-26 –
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2017-12-01
    • Suppleant 2012-12-10 – 2014-09-29
    • Ledamot 2010-10-12 – 2012-11-27
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Ledamot 2012-11-28 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-01-25 – 2013-02-21
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-09-28 – 2018-10-09
    • Suppleant 2016-04-08 – 2017-09-28
    • Ledamot 2014-10-07 – 2016-04-08
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2014-10-14 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Litteratur

    20 röster om 20 år - Sverigedemokraterna 1988-2008 (08).
  • Bostadsort

    Karlskrona
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot utbildningsutskottet 10-12 och justitieutskottet 12-14. Suppleant försvarsutskottet 10-14, kulturutskottet 12-13, miljö- och jordbruksutskottet 12-13 och 18-, utbildningsutskottet 12- och justitieutskottet 14-. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-16 och 17-18 och krigsdelegationen 14-. Suppleant Nordiska rådets svenska delegation 16-17.
  • Utbildning

    SO-lärarexamen, Malmö lärarhögskola/Lunds universitet 97. Fördjupning i geografi och historia, Lunds universitet 97-99.
  • Anställningar

    Butiksbiträde, Obs Stormarknad i Helsingborg 88-91. Värnplikt, F 17 Kallinge 91. Klasslärare, år 4, Lerbäckskolan i Lund 99/00. SO-lärare, år 7 och 8, Magnus Stenbocksskolan, Helsingborg 01. Lärare, geografi, filosofi och psykologi, gymnasieskolan Pro Civitas, Växjö 02-05. Politisk sekreterare, Karlskrona kommun 06-10. Politisk sekreterare, landstinget Blekinge 06-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Friskolekommittén 11-13.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Karlskrona 02-10. Ledamot, kommunstyrelsen, Karlskrona 06-10. Ledamot, barn- och ungdomsnämnden 06-10 och utbildningsnämnden 06-10. Landstingsfullmäktig, Blekinge län 06-10. Ledamot, landstingsstyrelsen 06-10.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Dokument:

med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. SD med anledning av prop. 2015/16:100 2016 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Innehåll Förslag till riksdagsbeslut 1INLEDNING


Utskottsberedning: 2015/16:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (docx, 147 kB) Motion 2015/16:3397 av Jimmie Åkesson m.fl. (SD) (pdf, 353 kB)

Nyanländas utbildningsnivå

Skriftlig fråga 2015/16:1084 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:1084 Nyanländas utbildningsnivå av Richard Jomshof SD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Företrädare för regeringen har vid flera olika tillfällen i svepande ordalag påstått att utbildningsnivån hos de nyanlända är hög och att det strömmar in högutbildade till Sverige. Det har till exempel hävdats

Inlämnad: 2016-04-08 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1084 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 88 kB)

Invandring och en åldrande befolkning

Skriftlig fråga 2015/16:1083 av Richard Jomshof (SD)

Fråga 2015/16:1083 Invandring och en åldrande befolkning av Richard Jomshof SD till Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson S Statsminister Stefan Löfven har vid flera olika tillfällen hävdat att nyanlända kommer att behövas i Sverige eftersom vår befolkning blir allt äldre. Påståendet framfördes exempelvis under en presskonferens i

Inlämnad: 2016-04-08 Besvarare: Arbetsmarknadsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2015/16:1083 av Richard Jomshof (SD) (pdf, 70 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.