Rickard Nordin (C)

Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 157
Titel Pol.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rickard.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ersättare 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2011-10-21 – 2014-10-14

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (ersättare 111012-140929). Ledamot socialutskottet 12-14. Suppleant civilutskottet 11-14, socialutskottet 11-12, miljö- och jordbruksutskottet 11-12 och 15-, kulturutskottet 12-14, justitieutskottet 14-18 och näringsutskottet 14-. Ledamot OSSE-delegationen 11-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Eksjö, slutår -02. Chalmers 03-04. Göteborgs universitet 04-09.
  • Anställningar

    Kioskpersonal, Movänta Camping 97. Städare, Movänta Camping 98-99. Receptionist, Movänta Camping 00-07. Projektledare, EUE AB 02-03. Politisk sekreterare, Centerpartiet i Göteborg 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14-17. Ledamot, Energikommissionen 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot HSN5, Västra Götaland 11. Ersättare, miljönämnden, Västra Götaland 11. Ledamot, kollektivtrafiknämnden i Västra Götaland 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, föreningen Fair Trade Sverige 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Grön omställning av transportsektorn

Motion 2020/21:3171 av Anders Åkesson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3171 av Anders Åkesson m.fl. C Grön omställning av transportsektorn Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att starkare incitament och resultatfokuserad politik krävs för att nå målet om 70 procent minskade utsläpp från transportsektorn till


Utskottsberedning: CU MJU SkU 2020/21:TU

Motion 2020/21:3171 av Anders Åkesson m.fl. (C) (docx, 84 kB) Motion 2020/21:3171 av Anders Åkesson m.fl. (C) (pdf, 136 kB)

It som femte transportslaget

Motion 2020/21:3169 av Mikael Larsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3169 av Mikael Larsson m.fl. C It som femte transportslaget Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att Trafikverket i sina åtgärdsvalsstudier ÅVS bör undersöka förutsättningarna för att göra it till det femte transportslaget och tillkännager


Utskottsberedning: FöU MJU SoU 2020/21:TU4

Motion 2020/21:3169 av Mikael Larsson m.fl. (C) (docx, 78 kB) Motion 2020/21:3169 av Mikael Larsson m.fl. (C) (pdf, 121 kB)

Ökad motståndskraft för transporter

Motion 2020/21:3168 av Mikael Larsson m.fl. (C)

Motion till riksdagen 2020/21:3168 av Mikael Larsson m.fl. C Ökad motståndskraft för transporter Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att analysera och utreda om regeringens transportpolitiska mål klarar kriser som slår hårt mot mobilitet och transporter och tillkännager


Utskottsberedning: SoU 2020/21:TU 2020/21:TU1

Motion 2020/21:3168 av Mikael Larsson m.fl. (C) (docx, 74 kB) Motion 2020/21:3168 av Mikael Larsson m.fl. (C) (pdf, 106 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se