Rickard Nordin (C)

Rickard Nordin (C)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Valkrets Göteborgs kommun, plats 157
Titel Pol.kand.
Född år 1983
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post rickard.nordin[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Riksdagsledamot

    • Ersättare 2014-04-04 – 2014-09-29
    • Ersättare 2013-12-21 – 2014-03-02
    • Ersättare 2011-10-12 – 2013-10-20
    • Riksdagsledamot

    • Ledig ersättare 2014-03-03 – 2014-04-03
    • Ledig ersättare 2013-10-21 – 2013-12-20
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2012-09-06 – 2014-09-29
    • Suppleant 2011-10-21 – 2012-09-05
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2011-10-14 – 2014-09-29
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2015-09-17 – 2018-09-24
    • Suppleant 2011-10-19 – 2012-09-05
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2012-09-13 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2018-10-16 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • OSSE-delegationen

    • Ledamot 2011-10-21 – 2014-10-14

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 11- (ersättare 111012-140929). Ledamot socialutskottet 12-14. Suppleant civilutskottet 11-14, socialutskottet 11-12, miljö- och jordbruksutskottet 11-12 och 15-, kulturutskottet 12-14, justitieutskottet 14-18 och näringsutskottet 14-. Ledamot OSSE-delegationen 11-14.
  • Utbildning

    Gymnasieskola i Eksjö, slutår -02. Chalmers 03-04. Göteborgs universitet 04-09.
  • Anställningar

    Kioskpersonal, Movänta Camping 97. Städare, Movänta Camping 98-99. Receptionist, Movänta Camping 00-07. Projektledare, EUE AB 02-03. Politisk sekreterare, Centerpartiet i Göteborg 07-10.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Miljömålsberedningen 14-17. Ledamot, Energikommissionen 15-17.
  • Kommunala uppdrag

    Ledamot HSN5, Västra Götaland 11. Ersättare, miljönämnden, Västra Götaland 11. Ledamot, kollektivtrafiknämnden i Västra Götaland 12-14.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ledamot, föreningen Fair Trade Sverige 12-13.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förbättra de förutsättningar för ett ökat företagande bland kvinnor med invandrarbakgrund

Motion 2013/14:N405 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2013/14:N405 av Rickard Nordin C Förbättra de förutsättningar för ett ökat företagande bland kvinnor med invandrarbakgrund C350 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om att se över förutsättningarna för ett ökat företagande bland


Utskottsberedning: 2013/14:NU12
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:N405 av Rickard Nordin (C) (doc, 58 kB) Motion 2013/14:N405 av Rickard Nordin (C) (pdf, 154 kB)

Överlåtelse av föräldrapenning

Motion 2013/14:Sf309 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2013/14:Sf309 av Rickard Nordin C Överlåtelse av föräldrapenning C352 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om överlåtelse av föräldrapenning. Motivering Allt färre barn föds i Sverige idag. Vår demografi är inte lika illavarslande


Utskottsberedning: 2013/14:SfU1
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:Sf309 av Rickard Nordin (C) (doc, 54 kB) Motion 2013/14:Sf309 av Rickard Nordin (C) (pdf, 124 kB)

Toalettavfall från minireningsverk

Motion 2013/14:MJ457 av Rickard Nordin (C)

Motion till riksdagen 2013/14:MJ457 av Rickard Nordin C Toalettavfall från minireningsverk C355 Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen tillkännager för regeringen som sin mening vad som anförs i motionen om behovet av att klargöra ansvaret för toalettavfallet från en enskild anläggning med minireningsverk. Motivering


Utskottsberedning: 2013/14:MJU16
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2013/14:MJ457 av Rickard Nordin (C) (doc, 56 kB) Motion 2013/14:MJ457 av Rickard Nordin (C) (pdf, 125 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.