Rikard Larsson (S)

Rikard Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Vice ordförande socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-18 och trafikutskottet 14-18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Staffanstorp 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

Filterar webb-tv på:

 
Stillbild från Interpellationsdebatt: Flygförbindelse Mora-Arlanda
Interpellationsdebatt 2017/18:374 av Peter Helander (C) 6 mars 2018 Flygförbindelse Mora-Arlanda
Stillbild från Interpellationsdebatt: Mora-Siljan flygplats
Interpellationsdebatt 2017/18:367 av Marie Olsson (S) 6 mars 2018 Mora-Siljan flygplats
Stillbild från Interpellationsdebatt: Förtroendeuppdrag i Norden
Interpellationsdebatt 2017/18:36 av Rikard Larsson (S) 27 oktober 2017 Förtroendeuppdrag i Norden
Stillbild från Interpellationsdebatt: En nationell drönarstrategi
Interpellationsdebatt 2017/18:30 av Erik Ottoson (M) 24 oktober 2017 En nationell drönarstrategi

Dokument:

Gränshinder i Norden som rör a-kassan

Skriftlig fråga 2017/18:693 av Rikard Larsson (S)

Fråga 2017/18:693 Gränshinder i Norden som rör a-kassan av Rikard Larsson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Jag har tidigare ställt en fråga till arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson om gränshinder i Norden som rör a-kassan. Nu vill jag följa upp frågan. Gränshindret handlar

Inlämnad: 2018-01-31 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2017/18:693 av Rikard Larsson (S) (pdf, 88 kB)

Krav på att omfattas av olika länders arbetslöshetsförsäkring utan avbrott

Skriftlig fråga 2016/17:1093 av Rikard Larsson (S)

Fråga 2016/17:1093 Krav på att omfattas av olika länders arbetslöshetsförsäkring utan avbrott av Rikard Larsson S till Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson S Olika hinder som skapar problem för människor som arbetar över gränserna i de nordiska länderna är ett prioriterat område både för Nordiska rådet

Inlämnad: 2017-03-22 Besvarare: Arbetsmarknads- och etableringsminister Ylva Johansson (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1093 av Rikard Larsson (S) (pdf, 79 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.