Rikard Larsson (S)

Rikard Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 64
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864029
E-post rikard.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Vice ordförande socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-18 och trafikutskottet 14-18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Staffanstorp 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:558 av Boriana Åberg (M) 26 april 2016 Id-kontrollernas effekter för Skåne
Interpellationsdebatt 2015/16:504 av Edward Riedl (M) 12 april 2016 Åtgärder för fler elbilar
Interpellationsdebatt 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S) 8 april 2016 Öresundspendlares lånemöjligheter
Interpellationsdebatt 2015/16:499 av Rasmus Ling (MP) 8 april 2016 Öresundspendlares möjlighet till bolån

Id-kontrollernas effekter för Skåne

Interpellation 2015/16:558 av Boriana Åberg (M)

Interpellation 2015/16:558 Id-kontrollernas effekter för Skåne av Boriana Åberg M till Statsrådet Anna Johansson S Sedan id-kontrollerna vid svenska gränsövergångar infördes har antalet resande med tåg över Öresundsbron minskat, och det är framför allt arbetspendlare som väljer andra alternativ. Danska DSB och Skånetrafiken

Inlämnad: 2016-04-14 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:558 av Boriana Åberg (M) (pdf, 87 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Id-kontrollernas effekter för Skåne

Öresundspendlares lånemöjligheter

Interpellation 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S)

Interpellation 2015/16:508 Öresundspendlares lånemöjligheter av Leif Jakobsson S till Statsrådet Per Bolund MP Pendlare nekas nya lån var en rubrik i Sydsvenskan den 10 mars 2016. I artikeln intervjuas pendlaren Frida Hultén, som arbetar som konservator på Nationalmuseet i Köpenhamn, men bor i Malmö. Banken, statligt

Inlämnad: 2016-03-23 Besvarare: Statsrådet Per Bolund (MP)

Interpellation 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Öresundspendlares lånemöjligheter

Åtgärder för fler elbilar

Interpellation 2015/16:504 av Edward Riedl (M)

Interpellation 2015/16:504 Åtgärder för fler elbilar av Edward Riedl M till Statsrådet Anna Johansson S Regeringen har som ambition att Sverige ska vara ett av de första fossilfria länderna i världen. För att lyckas med den ambitionen måste utsläppen från transportsektorn krympa. Tack vare kärn- och vattenkraften är den

Inlämnad: 2016-03-22 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2015/16:504 av Edward Riedl (M) (pdf, 77 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Åtgärder för fler elbilar

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se