Rikard Larsson (S)

Rikard Larsson (S)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra, plats 64
Född år 1966
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864029
E-post rikard.larsson[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Vice ordförande socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-18 och trafikutskottet 14-18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Staffanstorp 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Webb-TV

 
Interpellationsdebatt 2015/16:558 av Boriana Åberg (M) 26 april 2016 Id-kontrollernas effekter för Skåne
Interpellationsdebatt 2015/16:504 av Edward Riedl (M) 12 april 2016 Åtgärder för fler elbilar
Interpellationsdebatt 2015/16:508 av Leif Jakobsson (S) 8 april 2016 Öresundspendlares lånemöjligheter
Interpellationsdebatt 2015/16:499 av Rasmus Ling (MP) 8 april 2016 Öresundspendlares möjlighet till bolån

Bromma flygplats framtid

Interpellation 2014/15:73 av Gustaf Hoffstedt (M)

Interpellation 2014/15:73 Bromma flygplats framtid av Gustaf Hoffstedt M till Statsrådet Anna Johansson S Under det senaste halvåret har det framkommit att framtiden för Bromma flygplats är oviss, trots att det finns ett avtal mellan staten och Stockholms stad som borde säkra verksamheten till år 2038. Det beror på att

Inlämnad: 2014-10-27 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:73 av Gustaf Hoffstedt (M) (pdf, 128 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bromma flygplats framtid

Bromma flygplats

Interpellation 2014/15:74 av Tina Ghasemi (M)

Interpellation 2014/15:74 Bromma flygplats av Tina Ghasemi M till Statsminister Stefan Löfven S Nya moderaterna värnar ett öppet och konkurrenskraftigt Sverige med en välfungerande infrastruktur. Flygtrafik och flygplatser spelar en central roll för att ta sig runt i landet samt till och från Sverige. Det ska vara enkelt

Inlämnad: 2014-10-23 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:74 av Tina Ghasemi (M) (pdf, 127 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bromma flygplats

Bromma flygplats

Interpellation 2014/15:56 av Fredrik Malm (FP)

Interpellation 2014/15:56 Bromma flygplats av Fredrik Malm FP till Statsrådet Anna Johansson S Det verkar nu som att Bromma flygplats ska läggas ned. Bromma flygplats knyter samman Stockholm med en rad orter och städer runt om i Sverige. Det är 13 orter som trafikerar flygplatsen som kommer att få försämrade förbindelser,

Inlämnad: 2014-10-16 Besvarare: Statsrådet Anna Johansson (S)

Interpellation 2014/15:56 av Fredrik Malm (FP) (pdf, 66 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bromma flygplats

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se