Rikard Larsson (S)

Rikard Larsson (S)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Socialdemokraterna
Valkrets Skåne läns södra
Född år 1966

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 2022-09-26

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Vice ordförande 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2018-10-02 – 2018-10-02
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-10-09
    • Krigsdelegationen

    • Ledamot 2018-10-09 – 2022-09-26

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Vice ordförande socialutskottet 18-. Suppleant justitieutskottet 14-18 och trafikutskottet 14-18. Ledamot Nordiska rådets svenska delegation 14-18 och krigsdelegationen 18-.
  • Kommunala uppdrag

    Ersättare, kommunfullmäktige, Staffanstorp 14-18.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Fler stora event i Sverige

Interpellation 2014/15:534 av Rikard Larsson (S)

Interpellation 2014/15:534 Fler stora event i Sverige av Rikard Larsson S till Statsrådet Gabriel Wikström S Besöksnäringen är en växande industri i Sverige med stor ekonomisk omsättning och många anställda. Det finns flera utvärderingar som visar hur besöksnäringen gynnas av större event. Ett exempel är handbolls-VM

Inlämnad: 2015-04-22 Besvarare: Närings- och innovationsminister Mikael Damberg (S)

Interpellation 2014/15:534 av Rikard Larsson (S) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fler stora event i Sverige

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.