Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-06-14
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-01-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-01-16
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

  • Bostadsort

    Södertälje
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-18 och EU-nämnden 18-19. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-18 och 19-, justitieutskottet 13-14 och 18- samt försvarsutskottet 14-.
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje. Ordförande, Telge Energi AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokraterna i Södertälje.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Återuppbyggnaden av Irak

Interpellation 2016/17:423 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:423 Återuppbyggnaden av Irak av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Terrororganisationen Islamiska staten IS har under år 2014 med våld tvingat ursprungsbefolkningen, de kristna folkgrupperna syrianer, kaldéer, assyrier, armenier och mandéer, bort från sina hem på Nineveslätten

Inlämnad: 2017-04-04 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:423 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Återuppbyggnaden av Irak

Återuppbyggnaden av Irak

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:400 Återuppbyggnaden av Irak av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Terrororganisationen Islamiska staten IS har under år 2014 med våld tvingat ursprungsbefolkningen, de kristna folkgrupperna syrianer, kaldéer, assyrier, armenier och mandéer, bort från sina hem på Nineveslätten

Inlämnad: 2017-03-23 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:400 av Robert Halef (KD) (pdf, 82 kB)

Fredad zon för kristna i norra Irak

Interpellation 2016/17:98 av Robert Halef (KD)

Interpellation 2016/17:98 Fredad zon för kristna i norra Irak av Robert Halef KD till Utrikesminister Margot Wallström S Den 30 oktober hördes kyrkklockorna ringa för första gången på två år i staden Qaraqosh på Nineveslätten i norra Irak. Det var en stor dag för de kristna minoriteterna kaldéer, syrianer och assyrier

Inlämnad: 2016-11-01 Besvarare: Utrikesminister Margot Wallström (S)

Interpellation 2016/17:98 av Robert Halef (KD) (pdf, 81 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Fredad zon för kristna i norra Irak

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se