Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-01-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-01-16
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Bostadsort

    Södertälje
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-18 och EU-nämnden 18-19. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-18 och 19-, justitieutskottet 13-14 och 18- samt försvarsutskottet 14-.
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje. Ordförande, Telge Energi AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokraterna i Södertälje.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att inhibera utvisningsbeslut och tillkännager detta för regeringen. Riksdagen ställer sig


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): 7 avslag, 1 bifall,

Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD) (docx, 78 kB) Motion 2021/22:4685 av Hans Eklind m.fl. (KD) (pdf, 95 kB)

med anledning av prop. 2021/22:165 Ändrade transparensregler inom energibeskattningen

Motion 2021/22:4577 av Hampus Hagman m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4577 av Hampus Hagman m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:165 Ändrade transparensregler inom energibeskattningen Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att gränsvärdet bör utökas från 15 000 euro till 60 000 euro och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2021/22:SkU27
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2021/22:4577 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4577 av Hampus Hagman m.fl. (KD) (pdf, 80 kB)

med anledning av prop. 2021/22:175 Genomförande av balansdirektivet

Motion 2021/22:4527 av Michael Anefur m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2021/22:4527 av Michael Anefur m.fl. KD med anledning av prop. 2021/22:175 Genomförande av balansdirektivet Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen antar regeringens förslag till lag om ändring i socialförsäkringsbalken med den ändringen att 12 kap. 17 ges den lydelse som framgår av denna motion.

Inlämnad: 2022-04-05 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:AU14
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4527 av Michael Anefur m.fl. (KD) (docx, 72 kB) Motion 2021/22:4527 av Michael Anefur m.fl. (KD) (pdf, 82 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.