Robert Halef (KD)

Robert Halef (KD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Kristdemokraterna
Valkrets Stockholms län, plats 82
Titel Tandtekniker.
Född år 1964
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7865830
E-post robert.halef[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Civilutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2010-10-04 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2021-03-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Suppleant 2010-10-12 – 2014-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2010-12-20 – 2014-09-29
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2013-02-22 – 2014-09-29
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2019-01-16 –
    • Ledamot 2018-10-09 – 2019-01-16
    • Suppleant 2010-10-19 – 2018-10-09
    • Nordiska rådets svenska delegation

    • Ledamot 2017-04-07 – 2018-10-09

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Bostadsort

    Södertälje
  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 10-. Ledamot trafikutskottet 14-18 och EU-nämnden 18-19. Suppleant finansutskottet 10-14, utrikesutskottet 10-, trafikutskottet 10-14, EU-nämnden 10-18 och 19-, justitieutskottet 13-14 och 18- samt försvarsutskottet 14-.
  • Utbildning

    Tandtekniker, Grantorpskolan i Huddinge.
  • Anställningar

    Gruppledare för Kristdemokraterna, Södertälje kommun 03-.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Södertälje. Ordförande, Telge Energi AB.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Kristdemokraterna i Södertälje.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Akut stöd till Libanon

Skriftlig fråga 2019/20:1947 av Robert Halef (KD)

Fråga 2019/20:1947 Akut stöd till Libanon av Robert Halef KD till Utrikesminister Ann Linde S En explosion orsakad av 2 750 ton ammoniumnitrat har ödelagt hamnen i Libanons huvudstad Beirut, och ett flertal sjukhus och andra byggnader har jämnats med marken. Flera hundra är döda, över 6 000 är skadade och över 300 000

Inlämnad: 2020-08-13 Svarsdatum: 2020-08-26 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Skriftlig fråga 2019/20:1947 av Robert Halef (KD) (pdf, 101 kB)

med anledning av prop. 2019/20:169 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket

Motion 2019/20:3639 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3639 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:169 Utvidgad förundersökningsrätt för Tullverket Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att ge Tullverket befogenhet att beslagta misstänkt stöldgods och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2020/21:JuU2
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 bifall,

Motion 2019/20:3639 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 70 kB) Motion 2019/20:3639 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 84 kB)

med anledning av prop. 2019/20:145 Ett förenklat förfarande vid vissa beslut om hemlig avlyssning

Motion 2019/20:3596 av Andreas Carlson m.fl. (KD)

Motion till riksdagen 2019/20:3596 av Andreas Carlson m.fl. KD med anledning av prop. 2019/20:145 Ett förenklat förfarande vid vissa beslut om hemlig avlyssning Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att avlyssningsbeslut ska knytas till person och tillkännager detta för


Utskottsberedning: 2019/20:JuU21
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2019/20:3596 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (docx, 68 kB) Motion 2019/20:3596 av Andreas Carlson m.fl. (KD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.