Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 191
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-17 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-03-12
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm 11-14.
  • Litteratur

    Potatisskallen (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Hizb ut-Tahrir och radikalislamistisk propaganda

Skriftlig fråga 2020/21:1956 av Robert Hannah (L)

Fråga 2020/21:1956 Hizb ut-Tahrir och radikalislamistisk propaganda av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S De senaste dagarna har boende i bland annat Järvaområdet fått propaganda av den islamistiska, antisemitiska och starkt antidemokratiska rörelsen Hizb ut-Tahrir i sina brevlådor,

Inlämnad: 2021-02-24 Svarsdatum: 2021-03-03 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1956 av Robert Hannah (L) (pdf, 90 kB)

Internationella adoptioner för samkönade par

Skriftlig fråga 2020/21:1317 av Robert Hannah (L)

Fråga 2020/21:1317 Internationella adoptioner för samkönade par av Robert Hannah L till Statsrådet Åsa Lindhagen MP Det har nu gått många år sedan samkönade par enligt svensk lag fick möjlighet att adoptera. Samtliga adoptionsförmedlare i Sverige måste vara godkända och tar emot skattepengar för att finansiera sin verksamhet.

Inlämnad: 2021-01-15 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Statsrådet Åsa Lindhagen (MP)

Skriftlig fråga 2020/21:1317 av Robert Hannah (L) (pdf, 87 kB)

Ungerns diskriminering av hbtq-personer

Skriftlig fråga 2020/21:1314 av Robert Hannah (L)

Fråga 2020/21:1314 Ungerns diskriminering av hbtq-personer av Robert Hannah L till Utrikesminister Ann Linde S Ungerns premiärminister Victor Orbán driver tillsammans med sitt parti Fidesz en hård högerpopulistisk politik som sätter fokus på nationen, kyrkan och den heterosexuella kärnfamiljen. Det har gjort situationen

Inlämnad: 2021-01-15 Svarsdatum: 2021-01-27 Besvarare: Utrikesminister Ann Linde (S)

Skriftlig fråga 2020/21:1314 av Robert Hannah (L) (pdf, 92 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se