Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 191
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-17 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-03-12
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm 11-14.
  • Litteratur

    Potatisskallen (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Granskning av konkursförvaltares arvoden

Skriftlig fråga 2021/22:1695 av Robert Hannah (L)

Fråga 2021/22:1695 Granskning av konkursförvaltares arvoden av Robert Hannah L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Det är av yttersta vikt att konkursförvaltare är varsamma med de tillgångar som finns kvar i företag vid konkurser. Pengarna tillhör borgenärerna. Konkursförvaltare måste noggrant se till

Inlämnad: 2022-06-08 Svarsdatum: 2022-06-15 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1695 av Robert Hannah (L) (pdf, 98 kB)

Bekämpning av ekonomiskt våld mot kvinnor

Skriftlig fråga 2021/22:1615 av Robert Hannah (L)

Fråga 2021/22:1615 Bekämpning av ekonomiskt våld mot kvinnor av Robert Hannah L till Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson S Många kvinnor utsätts för fysiskt, psykiskt, sexuellt och ekonomiskt våld av en man som hon har, eller har haft, en relation med. Det ekonomiska våldet är ofta osynliggjort och ignorerat

Inlämnad: 2022-05-20 Svarsdatum: 2022-06-01 Besvarare: Justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1615 av Robert Hannah (L) (pdf, 88 kB)

Öresundspendlingen och kravet på försörjning för permanent uppehållstillstånd

Skriftlig fråga 2021/22:1373 av Robert Hannah (L)

Fråga 2021/22:1373 Öresundspendlingen och kravet på försörjning för permanent uppehållstillstånd av Robert Hannah L till Statsrådet Anders Ygeman S Vi vill alla att Öresundsregionen ska integreras så mycket som möjligt så att det verkligen blir en gemensam arbetsmarknadsregion. Sverige och Danmark kan bidra med olika fördelar

Inlämnad: 2022-03-28 Svarsdatum: 2022-04-06 Besvarare: Statsrådet Anders Ygeman (S)

Skriftlig fråga 2021/22:1373 av Robert Hannah (L) (pdf, 89 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.