Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 191
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-17 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-03-12
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm 11-14.
  • Litteratur

    Potatisskallen (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition

Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:100 2022 års ekonomiska vårproposition Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen godkänner de riktlinjer för den ekonomiska politiken och budgetpolitiken som anförs i motionen. Maktskifte för skolan Liberalernas vårmotion 2022 Förord

Inlämnad: 2022-05-04 Förslag: 1
Utskottsberedning: 2021/22:FiU20
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L) (docx, 415 kB) Motion 2021/22:4725 av Johan Pehrson m.fl. (L) (pdf, 470 kB)

med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott – ett skärpt regelverk

Motion 2021/22:4681 av Robert Hannah m.fl. (L)

Motion till riksdagen 2021/22:4681 av Robert Hannah m.fl. L med anledning av prop. 2021/22:224 Utvisning på grund av brott ett skärpt regelverk Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om lagreglering av att utvisning alltid ska prövas vid vissa typer av brott, såsom vid rasistiska


Utskottsberedning: 2021/22:SfU28

Motion 2021/22:4681 av Robert Hannah m.fl. (L) (docx, 74 kB) Motion 2021/22:4681 av Robert Hannah m.fl. (L) (pdf, 87 kB)

med anledning av prop. 2021/22:171 Tryggare bostadsrätt

Motion 2021/22:4552 av Viktor Wärnick m.fl. (M, L)

Motion till riksdagen 2021/22:4552 av Viktor Wärnick m.fl. M, L med anledning av prop. 2021/22:171 Tryggare bostadsrätt Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår regeringens förslag om att omöjliggöra andra föravtal än förhandsavtal. Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att skyndsamt tydliggöra


Utskottsberedning: 2021/22:CU24
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , 4 bifall,

Motion 2021/22:4552 av Viktor Wärnick m.fl. (M, L) (docx, 73 kB) Motion 2021/22:4552 av Viktor Wärnick m.fl. (M, L) (pdf, 84 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.