Robert Hannah (L)

Robert Hannah (L)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Liberalerna
Valkrets Göteborgs kommun, plats 191
Titel Människorättsjurist.
Född år 1985
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post robert.hannah[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2019-05-17 – 2022-09-26
    • Ledig 2019-03-13 – 2019-05-16
    • Ordinarie 2014-09-29 – 2019-03-12
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Suppleant 2014-11-05 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2018-10-09 – 2019-11-15
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2018-10-09 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14- och sammansatta civil- och kulturutskottet 18. Suppleant skatteutskottet 14-, justitieutskottet 14-, arbetsmarknadsutskottet 14- och trafikutskottet 18-.
  • Föräldrar

    Egenföretagaren George Hanna och personliga assistenten Amira Elishia Hanna, f. Khoshow.
  • Utbildning

    Hvitfeldtska gymnasiet, Göteborg, slutår 05. Juristprogrammet, Stockholms universitet, slutår 11. Masterexamen i internationell rätt, Georgetown University, Washington D.C., slutår 13.
  • Anställningar

    Programme manager, Swedish International Liberal Centre (SILC), Stockholm 11-14.
  • Litteratur

    Potatisskallen (18).

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Förtryck och våld mot flickor och kvinnor på asylboenden

Interpellation 2015/16:729 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2015/16:729 Förtryck och våld mot flickor och kvinnor på asylboenden av Robert Hannah L till Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson S Nyligen avslöjade TV 4:s Kalla fakta hur flickor och kvinnor utsätts för sexuella trakasserier, diskrimineras och förtrycks på svenska asylboenden. Tidigare har

Inlämnad: 2016-06-14 Besvarare: Justitie- och migrationsminister Morgan Johansson (S)

Interpellation 2015/16:729 av Robert Hannah (L) (pdf, 82 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Förtryck och våld mot flickor och kvinnor på asylboenden

Undantagsregler för bygglov vid tillfälliga anläggningsboenden (flyktingboenden)

Interpellation 2015/16:718 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2015/16:718 Undantagsregler för bygglov vid tillfälliga anläggningsboenden flyktingboenden av Roger Hedlund SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Sverigedemokraterna stängs ute från de bostadspolitiska samtal som regeringen bjudit in till. Därför vill jag ställa en rad frågor till bostadsministern om hur

Inlämnad: 2016-06-09 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:718 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 78 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Undantagsregler för bygglov vid tillfälliga anläggningsboenden (flyktingboenden)

Bostadsmarknaden i Bryssel och i Stockholm

Interpellation 2015/16:722 av Robert Hannah (L)

Interpellation 2015/16:722 Bostadsmarknaden i Bryssel och i Stockholm av Robert Hannah L till Statsrådet Peter Eriksson MP Bryssel är en stad med annan hyresmarknad än i Stockholm. Exempelvis finns inga kötider, den initiala hyressättningen är fri och hyresgästerna får ta ett större ansvar för, och har större frihet vad

Inlämnad: 2016-06-08 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2015/16:722 av Robert Hannah (L) (pdf, 68 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Bostadsmarknaden i Bryssel och i Stockholm

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.