Roger Hedlund (SD)

Roger Hedlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 310
Titel Industrirobotoperatör.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864364
E-post roger.hedlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18. Suppleant EU-nämnden 15-. Deputerad sammansatta civil- och kulturutskottet 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sam Hedlund och kontoristen Berit Hedlund, f. Larsson.
  • Utbildning

    Industriprogrammet Parkskolan, Sandviken 95-98.
  • Anställningar

    Industrirobotoperatör, Sandvik AB, Sandviken 98-10 och 12-13. Politisk sekreterare, riksdagen, Stockholm 10-11. Politisk sekreterare, Landstinget Gävleborg, Gävle 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Bostadsplaneringskommittén 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-. Landstingsfullmäktig, 10-14. Nämndeman, Gävle tingsrätt 07-10. Ledamot, skattenämnden i Gävle 11-12. Regionfullmäktig, Gävleborg 07-14. Ledamot, Region Gävleborg 14-18. Ledamot, Gävlefastigheter, Gävle 15-. Revisor, Region Gävleborg 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävle 02-11. Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävleborg 03-. Ledamot, valberedningen Sverigedemokraterna riks 04-05, ordförande 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraternas medlemsutskott 13-. Suppleant, partistyrelsen Sverigedemokraterna 13-15, ledamot 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik

Motion 2021/22:3886 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3886 av Mikael Eskilandersson m.fl. SD Utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen anvisar anslagen för 2022 inom utgiftsområde 18 Samhällsplanering, bostadsförsörjning och byggande samt konsumentpolitik


Utskottsberedning: 2021/22:CU1

Motion 2021/22:3886 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (docx, 83 kB) Motion 2021/22:3886 av Mikael Eskilandersson m.fl. (SD) (pdf, 122 kB)

Förebyggande drogtester i skolan

Motion 2021/22:2892 av Roger Hedlund (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:2892 av Roger Hedlund SD Förebyggande drogtester i skolan Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om att utreda lagändringar för möjliggörande av drogtester i skolan och tillkännager detta för regeringen. Motivering Drogproblematiken är stor i


Utskottsberedning: UbU

Motion 2021/22:2892 av Roger Hedlund (SD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:2892 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 69 kB)

Bygg ut E4 på sträckan Gävle-Sundsvall

Motion 2021/22:3042 av Roger Hedlund (SD)

Motion till riksdagen 2021/22:3042 av Roger Hedlund SD Bygg ut E4 på sträckan GävleSundsvall Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen ställer sig bakom det som anförs i motionen om förutsättningar för en utbyggnad av Europaväg 4 och tillkännager detta för regeringen. Motivering Gävleborg är en viktig trafiklänk till Norrland.


Utskottsberedning: TU

Motion 2021/22:3042 av Roger Hedlund (SD) (docx, 68 kB) Motion 2021/22:3042 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 71 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se