Roger Hedlund (SD)

Roger Hedlund (SD)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Parti Sverigedemokraterna
Valkrets Gävleborgs län, plats 310
Titel Industrirobotoperatör.
Född år 1979
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
Telefon 08-7864364
E-post roger.hedlund[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie
    • Civilutskottet

    • Ledamot
    • Justitieutskottet

    • Suppleant
    • Kulturutskottet

    • Suppleant
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant
    • Näringsutskottet

    • Suppleant
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant
    • Skatteutskottet

    • Suppleant
    • Socialutskottet

    • Suppleant
    • Trafikutskottet

    • Suppleant
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant
    • Finansutskottet

    • Suppleant
    • EU-nämnden

    • Suppleant

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Civilutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-09-26
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Suppleant 2014-10-14 – 2018-09-24
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2020-09-03
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-09-26
    • Sammansatta civil- och kulturutskottet

    • Deputerad 2018-03-13 – 2018-05-24
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2015-11-03 –

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot civilutskottet 14-. Suppleant konstitutionsutskottet 14-18. Suppleant EU-nämnden 15-. Deputerad sammansatta civil- och kulturutskottet 18.
  • Föräldrar

    Ingenjören Sam Hedlund och kontoristen Berit Hedlund, f. Larsson.
  • Utbildning

    Industriprogrammet Parkskolan, Sandviken 95-98.
  • Anställningar

    Industrirobotoperatör, Sandvik AB, Sandviken 98-10 och 12-13. Politisk sekreterare, riksdagen, Stockholm 10-11. Politisk sekreterare, Landstinget Gävleborg, Gävle 13-14.
  • Uppdrag inom statliga myndigheter m.m.

    Ledamot, Bostadsplaneringskommittén 14-15.
  • Kommunala uppdrag

    Kommunfullmäktig, Gävle 06-. Landstingsfullmäktig, 10-14. Nämndeman, Gävle tingsrätt 07-10. Ledamot, skattenämnden i Gävle 11-12. Regionfullmäktig, Gävleborg 07-14. Ledamot, Region Gävleborg 14-18. Ledamot, Gävlefastigheter, Gävle 15-. Revisor, Region Gävleborg 19-.
  • Uppdrag inom förenings- och näringsliv

    Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävle 02-11. Ordförande, Sverigedemokraterna i Gävleborg 03-. Ledamot, valberedningen Sverigedemokraterna riks 04-05, ordförande 06-09. Vice ordförande, Sverigedemokraternas medlemsutskott 13-. Suppleant, partistyrelsen Sverigedemokraterna 13-15, ledamot 15-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Kommuners köp av bostadsrätter

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:577 Kommuners köp av bostadsrätter av Roger Hedlund SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Nyligen kunde vi läsa i Boverkets bostadsmarknadsenkät att allt fler kommuner väljer att köpa bostadsrätter för boende till nyanlända för att klara av det bostadsansvar som kommer med den kvot nyanlända som

Inlämnad: 2017-06-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:577 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 69 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Kommuners köp av bostadsrätter

Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD)

Interpellation 2016/17:576 Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige av Roger Hedlund SD till Statsrådet Peter Eriksson MP Varje år drabbas mellan 400 och 500 personer av lungcancer som ett resultat av för höga radonnivåer i bostäder i Sverige. Detta är givetvis alldeles för många för ett land som Sverige. World Health

Inlämnad: 2017-06-15 Besvarare: Statsrådet Peter Eriksson (MP)

Interpellation 2016/17:576 av Roger Hedlund (SD) (pdf, 70 kB) Webb-tv interpellationsdebatt: Rikt- och gränsvärden för radon i Sverige

med anledning av prop. 2016/17:195 Undantag från vissa bestämmelser i plan- och bygglagen vid tillströmning av asylsökande

Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD)

Motion till riksdagen 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson båda SD med anledning av prop. 2016/17:195 Undantag från vissa bestämmelser i plan- och bygglagen vid tillströmning av asylsökande Förslag till riksdagsbeslut Riksdagen avslår propositionen. Motivering Förslaget från regeringen oroar Sverigedemokraterna


Utskottsberedning: 2017/18:CU3
Riksdagsbeslut (1 yrkande): 1 avslag

Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (docx, 52 kB) Motion 2016/17:3753 av Roger Hedlund och Mikael Eskilandersson (båda SD) (pdf, 66 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se