Roger Richthoff (-)

Roger Richthoff (-)

Tjänstgörande riksdagsledamot

Valkrets Södermanlands län, plats 323
Född år 1948
Adress Sveriges riksdag, 100 12 Stockholm
E-post roger.richthoff[på]riksdagen.se

Aktuella uppdrag

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 2014-09-29 – 2022-09-26
    • Försvarsutskottet

    • Ledamot 2018-10-02 – 2022-03-31
    • Ledamot 2014-10-07 – 2018-09-24
    • Konstitutionsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Utrikesutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2020-09-03
    • Justitieutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Kulturutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Miljö- och jordbruksutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Socialförsäkringsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Skatteutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Socialutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Trafikutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Utbildningsutskottet

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Arbetsmarknadsutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-03-31
    • Civilutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-03-31
    • Finansutskottet

    • Suppleant 2020-03-20 – 2022-03-31
    • Sammansatta utrikes- och försvarsutskottet

    • Suppleant 2021-11-11 – 2021-12-15
    • Deputerad 2021-03-18 – 2021-04-21
    • Deputerad 2020-11-10 – 2020-12-15
    • Suppleant 2020-03-26 – 2020-09-13
    • Deputerad 2019-11-14 – 2019-12-17
    • Deputerad 2019-05-09 – 2019-06-12
    • Deputerad 2018-11-15 – 2018-12-05
    • Deputerad 2018-05-15 – 2018-06-14
    • Deputerad 2017-11-14 – 2017-12-15
    • Deputerad 2017-05-02 – 2017-06-14
    • Suppleant 2016-11-15 – 2016-12-14
    • Suppleant 2016-04-12 – 2016-05-25
    • Deputerad 2015-11-17 – 2015-12-16
    • Suppleant 2015-04-14 – 2015-06-16
    • Suppleant 2014-11-20 – 2014-12-17
    • EU-nämnden

    • Suppleant 2020-03-18 – 2022-03-31
    • Valberedningen

    • Suppleant 2014-09-29 – 2022-03-31
    • Riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling

    • Suppleant 2018-10-24 – 2022-04-19

Uppgifterna i biografin är information som ledamoten har lämnat till skriften Fakta om folkvalda.

  • Uppdrag inom riksdag och regering

    Riksdagsledamot 14-. Ledamot försvarsutskottet 14- och sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 15, 17, 18 och 19. Suppleant sammansatta utrikes- och försvarsutskottet 14, 15 och 16. Suppleant riksdagens valberedning 14- och riksdagens delegation till Natos parlamentariska församling 18-.

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

Dokument:

Informationshanteringen vid statliga myndigheter

Skriftlig fråga 2016/17:1841 av Roger Richtoff (SD)

Fråga 2016/17:1841 Informationshanteringen vid statliga myndigheter av Roger Richtoff SD till Försvarsminister Peter Hultqvist S Under senare tid har flera omständigheter uppdagats som tyder på bristande rutiner vid informationshantering hos myndigheter vars verksamhet på olika sätt anknyter till Försvarsmakten. Detta

Inlämnad: 2017-08-24 Besvarare: Försvarsminister Peter Hultqvist (S)

Skriftlig fråga 2016/17:1841 av Roger Richtoff (SD) (pdf, 78 kB)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.