Roland Larsson (C)

Roland Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-02-26 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

förskrivning av läkemedelssynonymer

Skriftlig fråga 1997/98:1094 av Larsson, Roland (c)

Fråga 1997/98:1094 av Roland Larsson c till socialministern om förskrivning av läkemedelssynonymer den 22 september Gällande regler för förskrivning av läkemedelssynonymer har ibland lett till att patienter fått ett synonymt läkemedel som gett biverkningar eller framkallat allergier som man inte drabbats av så länge

Inlämnad: 1998-09-22 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

spelautomater på restauranger

Skriftlig fråga 1997/98:1093 av Larsson, Roland (c)

Fråga 1997/98:1093 av Roland Larsson c till justitieministern om spelautomater på restauranger den 22 september Enligt uppgift avser Svenska Spel AB att i restauranger på några platser i landet, på försök utplacera en ny typ av spelautomater kopplade direkt till det on-line-system som nu bara finns hos de ATG-ombuden.

Inlämnad: 1998-09-22 Besvarare: finansminister Erik Åsbrink (S)

medicintillverkning

Skriftlig fråga 1997/98:758 av Larsson, Roland (c)

Fråga 1997/98:758 av Roland Larsson c till socialministern om medicintillverkning Pharmacia/Upjohn har nyligen meddelat att man beslutat lägga ned tillverkningen av läkemedlet Apekumarol. För tusentals patienter innebär det att man måste övergå till läkemedlet Waran som är det enda liknande preparat som kommer att finnas

Inlämnad: 1998-05-15 Besvarare: socialminister Margot Wallström (S)

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se