Roland Larsson (C)

Roland Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-02-26 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken

Motion 1997/98:So50 av Roland Larsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:So50 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:113 Nationell handlingsplan för äldrepolitiken Centerpartiet motionerade hösten 1997 till riksdagen om hur vi anser att omsorgen om de äldre ska utvecklas. I denna motion ger vi främst svar på regeringens förslag i propositionen


Utskottsberedning: -------------1997/98:SoU24
Riksdagsbeslut (26 yrkanden): , , 13 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd

Motion 1997/98:So25 av Roland Larsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1997/98:So25 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1997/98:112 Reformerat tandvårdsstöd Allmänna utgångspunkter behovet av ett nytt tandvårdsstöd Den allmänna tandvårdsförsäkringen infördes 1974. Syftet var att göra det ekonomiskt möjligt för alla att få tillgång till tandvård till en


Utskottsberedning: ------1997/98:SoU25
Riksdagsbeslut (12 yrkanden): , , 6 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m.

Motion 1997/98:Ub35 av Elver Jonsson m.fl. (fp, m, s, v, mp, c, kd)

Motion till riksdagen 1997/98:Ub35 av Elver Jonsson m.fl. fp, m, s, v, mp, c, kd med anledning av prop. 1997/98:94 Läroplan för det obligatoriska skolväsendet, förskoleklassen och fritidshemmet m.m. Flera vetenskapliga undersökningar ger vid handen att om barn och ungdom vägleds till en positiv livsstil får de en god


Utskottsberedning: ---1997/98:UbU18
Riksdagsbeslut (6 yrkanden): , , 3 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se