Roland Larsson (C)

Roland Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-02-26 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1991/92:134 Riktlinjer för överföringen av verksamheten vid domänverket till aktiebolagsform

Motion 1991/92:N46 av Karl-Göran Biörsmark m.fl. (fp, c, kds)

Motion till riksdagen 1991/92:N46 av Karl-Göran Biörsmark m.fl. fp, c, kds med anledning av prop. 1991/92:134 Riktlinjer för överföringen av verksamheten vid domänverket till aktiebolagsform I propositionen lämnas förslag till det framtida ansvaret och ägandeformen för AB Göta Kanalbolag. Näringsministern föreslår att


Utskottsberedning: -1991/92:NU33
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1991/92:141 Upphävande av lagen (1986:1242) om försöksverksamhet med kooperativ hyresrätt, m.m.

Motion 1991/92:Bo12 av Rune Thorén m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1991/92:Bo12 av Rune Thorén m.fl c med anledning av prop.1991/92:141 Upphävande av lagen 1986:1242 om försöksverksamhet med kooperativ hyresrätt, m.m. Ur den regeringsdeklaration som regeringen avgav inför riksdagen den 4 oktober 1991 kan följande citeras. Bostadspolitiken inriktas på att alla skall


Utskottsberedning: 1991/92:BoU24
Riksdagsbeslut (1 yrkande): ,

med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m.

Motion 1991/92:Ub38 av Roland Larsson (c)

Motion till riksdagen 1991/92:Ub38 av Roland Larsson c med anledning av prop. 1991/92:75 Lärarutbildning m.m. I propositionen om lärarutbildning ges förslag till vilka lärarexamina som fr.o.m. läsåret 1993/94 ska ersätta nuvarande utbildningsbevis från lärarutbildningslinjer. Bland dessa saknas en examen inriktad mot


Utskottsberedning: -1991/92:UbU20
Riksdagsbeslut (2 yrkanden): , , 1 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se