Roland Larsson (C)

Roland Larsson (C)

Tidigare riksdagsledamot

Parti Centerpartiet
Född år 1939

Aktuella uppdrag

  • Inga uppdrag sedan 1998-10-05

    • Riksdagsledamot

    • Ordinarie 1988-10-03 – 1998-10-05
    • Näringsutskottet

    • Suppleant 1995-10-11 – 1998-10-04
    • Ledamot 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Socialutskottet

    • Ledamot 1994-10-11 – 1998-10-04
    • Suppleant 1991-02-26 – 1994-10-02
    • Suppleant 1988-10-11 – 1991-09-29
    • Finansutskottet

    • Suppleant 1995-01-16 – 1995-10-10
    • Ledamot 1991-10-08 – 1994-10-02
    • Riksdagens förvaltningskontor

    • Suppleant 1994-10-11 – 1998-10-05

Sagt & gjort

Här hittar du det ledamoten har sagt och gjort i riksdagen. Det kan gälla motioner, anföranden i kammaren eller interpellationer och skriftliga frågor till regeringen. Här hittar du även det som regeringens ministrar har sagt och gjort i riksdagen. Använd filtren för att hitta bland dokumenten.

med anledning av prop. 1995/96:174 Producentansvar för uttjänta bilar, m.m.

Motion 1995/96:Jo21 av Lennart Brunander m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:Jo21 av Lennart Brunander m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:174 Producentansvar för uttjänta bilar, m.m. I propositionen föreslår regeringen riktlinjer för hur producentansvar för uttjänta bilar ska fungera i Sverige. Regeringen avser att reglera producentansvaret genom att med stöd


Utskottsberedning: ----1995/96:JoU21
Riksdagsbeslut (8 yrkanden): , , 4 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans

Motion 1995/96:So18 av Roland Larsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:So18 av Roland Larsson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:146 Vissa frågor om personlig assistans Centerpartiet medverkar i regeringsställning till att införa stöd och service till vissa funktionshindrade prop 1992/93:159s k personlig assistans. Reformen är mycket positiv och har


Utskottsberedning: -------1995/96:SoU15
Riksdagsbeslut (14 yrkanden): , , 7 saknar beslutsinformation

med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande

Motion 1995/96:N29 av Kjell Ericsson m.fl. (c)

Motion till riksdagen 1995/96:N29 av Kjell Ericsson m.fl. c med anledning av prop. 1995/96:141 Aktiv förvaltning av statens företagsägande I propositionen föreslås ett antal åtgärder när det gäller statens roll som företagsägare. Regeringen föreslås bl a få bemyndigande att utan riksdagens hörande inom angivna gränser


Utskottsberedning: --1995/96:NU26
Riksdagsbeslut (4 yrkanden): , , 2 saknar beslutsinformation

Ledamöternas villkor

Ledamöterna har sitt uppdrag dygnet runt, året runt. Det betyder att de inte har semester. I stället för lön får ledamöterna ett arvode. En ledamot som avgår före 65 års ålder efter minst tre års sammanhängande tjänstgöring har rätt till inkomstgaranti.

Information om ledamöternas uppdrag

Vi kvalitetssäkrar löpande informationen om ledamöternas uppdrag. Trots det kan det i undantagsfall förekomma felaktiga uppgifter om sluttider för vissa av ledamöterna på webbplatsen. Har du frågor kontakta Riksdagsinformation: riksdagsinformation@riksdagen.se